Wcześniej lekarz nie musiał myśleć o tym, ile może wypisać skierowań. NFZ chce teraz przerzucić część kosztów tomografii i rezonansu magnetycznego na kierujących na te badania specjalistów. Poradnia, w jakiej pracuje ortopeda, neurolog czy onkolog, zapłaci za badanie ze swojego kontraktu z NFZ-tem
- Podstawowe potrzeby zdrowotne będą zapewnione, natomiast sytuacja finansowa służby zdrowia na pewno nie będzie w najbliższych latach lepsza niż jest. Trzeba sobie zadać pytanie dlaczego mimo ogromnego wzrostu nakładu na służbę zdrowia w ciągu ostatnich pięciu lat, jakość obsługi medycznej dalej jest tak niska. Gdzieś te pieniądze po prostu przeciekają w szpitalach i nie trafiają do pacjenta - mówi Jarosław Gowin z Platformy Obywatelskiej.
Tymczasem zdaniem "Gazety" lekarz specjalista pracuje przeważnie i w prywatnej poradni, i w publicznym szpitalu. Wielu medyków zamiast wypisać choremu skierowanie na tomografię, wypisuje skierowanie do szpitala, gdzie sami go potem przyjmują i zlecają tomografię. W ten sposób NFZ zamiast kilkuset złotych na badanie wydaje kilka tysięcy na badanie i pobyt w szpitalu.
Coraz gorzej z leczeniem
2009-10-24
15:40
Ograniczone przyjęcia do szpitali, a do tego coraz dłuższe kolejki do lekarzy. O miliard dwieście tysięcy złotych zmaleją w przyszłym roku wpływy ze składki zdrowotnej - przewiduje "Gazeta Wyborcza". To oznacza między innymi dłuższe oczekiwanie na operacje kręgosłupa i na rozrusznik serca, będzie także mniej skierowań na tomografię i rezonans.