Do sezonu działkowego jeszcze kilka miesięcy, ale ludzie już teraz pracują w swoich ogrodach. - Na działce w zimie można wykonać drobne prace naprawcze - mówi nam Czesław Wojtasik (75 l.), właściciel ogródka z Warszawy.
Nowa ustawa gwarantuje działkowcom wiele praw, ale narzuca i obowiązki. Ludzie muszą m.in. przestrzegać regulaminu, który uchwalany może być osobno dla każdego ogrodu i reguluje kwestie np. związane z korzystaniem z części wspólnych i doprecyzowuje, co można robić na działkach. - Może tu chodzić o takie zagadnienia, jak hodowla pszczół czy budowa basenu lub brodzika. Należy jednak pamiętać, że przygotowana przez nas ustawa daje nawet pojedynczemu działkowcowi możliwość zaskarżenia przepisów regulaminu do sądu - wyjaśnia poseł Marek Łapiński (43 l.) z PO, który pracował nad ustawą.
Zbyt duża altana
Na terenie działki nie może znajdować się altana powierzchnią przekraczająca 25 m, jeśli ogród działkowy znajduje się na terenie miasta. Jeśli ogród znajduje się poza granicami miasta, powierzchnia altany nie może przekroczyć 35 metrów. Budynek o większej powierzchni sprawi, że zgodnie z nowymi przepisami zarząd ogrodu będzie musiał poinformować o tym nadzór budowlany.
Mieszkanie na działce
Na terenie działki kategorycznie zabronione jest stałe zamieszkiwanie. Zarząd ogrodu ma obowiązek powiadomić o tym fakcie powiatowy nadzór budowlany, który rozpocznie odpowiednią procedurę administracyjną.
Zobacz: Ekspert Super Expressu odpowiada: wszystko o działkach i prawach działkowców
Działalność handlowa
Na działce zabronione jest prowadzenie działalności gospodarczej lub innej działalności zarobkowej. Działki mają bowiem pełnić funkcję rekreacyjną, a nie stanowić źródło dochodu.
Oddanie działki
Z działki może korzystać osoba posiadająca do niej prawo lub jej bliscy. Nie można jej jednak przekazać w płatne lub bezpłatne użytkowanie osobie trzeciej.
Działka to nie składowisko
Działkowcy przywiązują ogromną wagę do wyglądu swoich ogrodów. Na działkach obowiązuje zakaz przechowywania odpadów niepochodzących z działki lub przedmiotów niepotrzebnych do uprawy, które mogą obniżyć jej estetyczny wygląd.
Cisza i spokój
Na terenie ogrodów działkowych obowiązuje bezwzględny zakaz polowania, a także detonowania petard i innych ładunków wybuchowych oraz strzelania z wszelkiej broni, w tym także z pneumatycznej.
Nie palimy
Spalanie na terenie działki odpadów czy wypalanie traw jest zakazane.
Działka to nie warsztat
Na terenie większości ogrodów zakazane jest mycie i naprawianie, także na miejscach postojowych, wszelkich pojazdów mechanicznych.
Co grozi?
Warto stosować się do przepisów ustawy i regulaminu ogrodu. Nieprzestrzeganie tych zapisów może mieć katastrofalne konsekwencje. W przypadku niewymiarowej altany sprawę zakończyć może jej rozebranie. Łamanie zakazów daje podstawy do pozbawienia działkowca prawa do korzystania z działki, czyli może skończyć się odebraniem ogrodu.