Czerwiec ’76. Radom – miasto niezłomne

i

Autor: Archiwum IPN Demonstranci na ulicach Radomia

Czerwiec ’76. Radom – miasto niezłomne

2016-06-16 2:00

Protest robotniczy z czerwca 1976 roku to jeden z najważniejszych przystanków na drodze Polaków do wolności w XX wieku. Cena spontanicznego protestu była jednak bardzo wysoka. Już następnego dnia władze wydały dyspozycje zwołania wielotysięcznych wieców i uruchomienia kampanii propagandowej. W zamyśle jej inicjatorów miasto miało zostać okryte hańbą. Określenie „warchoły" i ograniczenie centralnych inwestycji to konsekwencje, z którymi miasto musiało zmagać się przez wiele kolejnych lat.

Smutny epilog do robotniczych protestów w całej historii Polski komunistycznej dopisały lata dziewięćdziesiąte, kiedy upadła większość dużych zakładów pracy.

Niezwyciężone miasto

Lata dziewięćdziesiąte to jednak nie tylko upadłości i zwolnienia. Radomianie, podobnie jak w 1976 roku, znów wzięli swoje sprawy w swoje ręce. Nie pogodzili się z wyrokiem, który – jak mogłoby się wydawać – zawisł nad miastem. Na gruzach PRL-owskiej gospodarki błyskawicznie zaczęły się pojawiać nowe firmy. Z danych GUS wynika, że pod tym względem Radom był wówczas krajowym liderem.

Wiele z zapoczątkowanych wtedy działalności przyniosło z biegiem czasu sukces na skalę światową. Przykładem może być mały zakład rzemieślniczy produkujący początkowo proste kuchenne wagi sprężynowe czy mechaniczne wagi pocztowe. Dziś radomska firma należy do ścisłej światowej czołówki w swojej branży. Firma produkuje kilkadziesiąt modeli wag, w tym laboratoryjne, przemysłowe i medyczne. Swoje wyroby dostarcza do kilkudziesięciu krajów na całym świecie. Sztandarową branżą w Radomiu przez wiele lat był przemysł metalowy. Jego kryzys nastąpił po upadku Zakładów Metalowych „Łucznik". Teraz odradza się on w postaci wielu mniejszych firm. Produkują one bardzo skomplikowane i wymagające wielkiej precyzji wyroby dla odbiorców z całego świata. Elementy wytworzone w Radomiu zostały na przykład wykorzystane przy budowie Wielkiego Zderzacza Hadronów w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN koło Genewy.

Radom współcześnie


Obecnie w Radomiu działa około 24 tysięcy firm. Funkcjonują tu rozpoznawalne w Polsce i na świecie przedsiębiorstwa krajowe i zagraniczne, które dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii należą do ścisłej czołówki w swoich branżach. Są one dowodem na to, że Radom po latach zmagania się ze swoim piętnem stał się doskonałym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej. Z Radomia pochodzi także broń strzelecka, w którą są wyposażeni polscy żołnierze i policjanci, cenione na całym świecie superdokładne wagi, części samochodowe, maszyny do produkcji kostki brukowej wykorzystywane przez firmy krajowe i zagraniczne, pokrycia foteli montowanych w samolotach wielu znaczących linii lotniczych, nowoczesne systemy sterowania ruchem kolejowym, lakiernie samochodowe dla motoryzacyjnych gigantów, linie technologiczne do produkcji papierosów czy nowoczesne urządzenia dla przemysłu spożywczego.

Najnowsza historia miasta pełna jest trudnych chwil, ale też pokazuje niezłomną postawę samych radomian. W 1976 roku odważyli się sprzeciwić komunistycznej władzy, a później pokazali wielki upór i skuteczność w budowie nowoczesnego miasta. Dziś, czerpiąc pełnymi garściami z efektów wolności, Radom może być dumny, że to wolność, do której droga zaczęła się właśnie tutaj 40 lat temu.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki