Czy będzie powódź: Kraków, Opole, Bielsko-Biała, Częstochowa zagrożone?

2010-08-31 22:00

Na południu Polski padają ulewne deszcze. Synoptycy ostrzegają: poziom wielu rzek w kilku województwach może przekroczyć stany ostrzegawcze i alarmowe. Może dochodzić do lokalnych podtopień. Wyleją zwłaszcza mniejsze rzeki w miejscach niezabezpieczonych wałami przeciwpowodziowymi. Czy woda dotrze do dużych miast – Krakowa, czy Opola? Czy grozi nam powtórka wielkiej powodzi z maja i czerwca?

Województwo małopolskie

Nie przestaje padać w Małopolsce. Stan ostrzegawczy może zostać przekroczony na kilku ważniejszych rzekach województwa małopolskiego: na Dunajcu, Rabie, Ropie i Skawie, a także na mniejszych dopływach Wisły. Zbiorniki retencyjne są przygotowane na przyjęcie dużych ilości wody, ale strażacy są przygotowani na ponowną walkę z żywiołem, a mieszkańcy boją się powtórki powodzi z maja i czerwca.

Czytaj więcej: Małopolskie: Ciągle pada, rośnie zagrożenie powodzią

Województwo śląskie

Niepokojąco rośnie zagrożenie powodziowe na terenie województwa śląskiego. Oto powiaty, w których podnosi się poziom rzek: bieruńsko-lędziński, bielski, cieszyński, pszczyński i żywiecki. Powódź zagraża też Bielsku-Białej. Wojewoda Zygmunt Łukaszczyk w tych rejonach ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. Rzeki zagrożone wylaniem: Biała, Mała Wisła, Przemsza, Soła, Wisłoka.

Czytaj więcej: Śląskie: Pogotowie przeciwpowodziowe w pięciu powiatach i w Bielsku-Białej

Województwo opolskie

Ulewne deszcze w województwie opolskim doprowadziły do wprowadzenia w regionie trzeciego, najwyższego stopnia zagrożenia powodziowego. Na wielu rzekach może zostać przekroczony stan alarmowy. Biała Głuchołaska, górny bieg Odry, Olza - oto rzeki Opolszczyzny, które mogą wylać. Na pierwszej z nich poziom wody może sięgnąć nawet 80 cm powyżej stanu alarmowego.

Czytaj więcej: Opolskie: Najwyższy stopień zagrożenia powodziowego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają