Pierwszy znany przypadek wariantu Omikron w Europie wykryto w piątek (26.11.2021) w Belgii. Jak wynika z doniesień PAP, dotychczas w Europie zakażenia zidentyfikowano również we Włoszech i w Niemczech, a także w Wielkiej Brytanii.
W sobotę Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił nowe restrykcje, mające spowolnić rozprzestrzenianie się wariantu Omikron, w tym obowiązek wykonania testu PCR przez podróżnych przyjeżdżających do kraju i nakaz izolacji do czasu uzyskania wyniku. Wcześniej władze poinformowały o wykryciu pierwszych w kraju przypadków nowego wariantu koronawirusa.
W Monachium potwierdzono dwa pierwsze w Niemczech przypadki zakażenia nowym wariantem koronawirusa Omikron. Obaj podróżni przybyli do kraju 24 listopada samolotem z RPA – poinformował w sobotę wieczorem minister zdrowia Bawarii Klaus Holetschek.
Jedno z laboratoriów w Czechach sprawdza możliwość pojawienia się w tym kraju nowego wariantu koronawirusa Omikron. Podejrzana próbka została wykryta testem PCR - poinformowała w sobotę rzeczniczka Państwowego Instytutu Zdrowia (SZU) Sztiepanka Czechova.
Czy Omikron jest już w Polsce?
Czy nowy wariant koronawirusa jest już w Polsce? To pytanie zadaje sobie każdy, kto śledzi informacje dotyczące koronawirusa. Nie ma jednak do tej pory oficjalnie potwierdzonego zakażenia wariantem Omikron w Polsce.
Według zaleceń ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, Główny Inspektorat Sanitarny będzie zwracał szczególną uwagę w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami wracającymi z Afryki - szczególnie z RPA. Więcej: Koronawirus. Wariant Omikron wysoce zaraźliwy. Minister Niedzielski wydał specjalne zalecenia
Dziś (sobota, 27.11.2021) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2 .182 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce.
Czy Omikron jest bardziej niebezpieczny?
Z informacji przekazanych przez PAP wynika, że w szpitalu pediatrycznym Bambino Gesu w Rzymie po raz pierwszy sfotografowano nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron. Jak wyjaśnili badacze, Omikron ma znacznie więcej mutacji niż Delta, która już była bardzo zmutowana. W przypadku nowego wariantu mutacje te są skoncentrowane w strefie, która wchodzi w interakcję z komórką ludzką.
Naukowcy wyjaśnili, że znaczne różnice w obrazie wirusa nie oznaczają automatycznie, że wariant jest bardziej niebezpieczny, ale to, że jeszcze bardziej dostosował się do organizmu człowieka.
- Dalsze badania wskażą nam, czy to przystosowanie jest neutralne, mniej czy bardziej niebezpieczne - podkreślili badacze, cytowani przez agencję Ansa.
Szczepionki przeciw COVID: "konieczna jest bardziej sprawiedliwa dystrybucja"
- Aby uniknąć pojawiania się nowych wariantów koronawirusa, konieczna jest bardziej sprawiedliwa dystrybucja szczepionek pomiędzy kraje bogate i biedne - zaznaczył w sobotę Seth Barkley, dyrektor generalny Globalnego Sojuszu na rzecz Szczepionek i Szczepień (Gavi), komentując pojawienie się wariantu Omikron.
- Dopóki ogromna część światowej populacji pozostaje niezaszczepiona, nowe warianty będą się pojawiać, a pandemia - rozwijać. Unikniemy tego jedynie wtedy, gdy będziemy w stanie ochronić wszystkich, a nie tylko najbogatsze części świata - powiedział epidemiolog w rozmowie z agencją Reutera.
Jedynie 3 proc. mieszkańców państw o dochodzie narodowym per capita poniżej 1025 USD zostało w pełni zaszczepione. Wskaźnik ten w przypadku krajów o dochodzie średnim lub wysokim wynosi 60 proc. - przypomina dziennik "The Guardian". Jak dodaje, w RPA, gdzie 24 listopada po raz pierwszy zgłoszono wariant Omikron, jest to 27 proc. mieszkańców.