Czy zabytkowa kopalnia może być tak atrakcyjna jak Wawel? [ZDJĘCIA]

2019-05-09 17:32

Na to pytanie organizatorzy 10. edycji Święta Szlaku Zabytków Techniki odpowiedzą: TAK! Przez 9 lat śląsko-dąbrowskie muzealne kopalnie, fabryki, elektrownie itd. zwiedziło przy okazji ich święta 650 tys. osób. To największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w Polsce i drugi w Europie.

– Wspieramy Industriadę, to bardzo dobra marka. Dziesiąta edycja będzie wyjątkowa, tylko w ubiegłym roku święto Szlaku Zabytków Techniki odwiedziło sto tysięcy osób, to pokazuje rozmach i potencjał tego wydarzenia. Cieszę się, że będziemy mogli wspólnie świętować ten jubileusz, chcemy pokazywać ciekawe miejsca w regionie i zaprosić naszych mieszkańców i odwiedzających, do wspólnej zabawy w industrialnych obiektach – przyznał dziennikarzom (9 maja) wicemarszałek śląski Wojciech Kałuża. Tegoroczna Industriada rozpocznie się 8 czerwca zakończy po trzech dniach. Historię techniki (i nie tylko jej) będzie można zgłębiać w 44 lokalizacjach w 27 miejscowościach województwa, w tym w 3 obiektach zaprzyjaźnionych: Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej, Śluzie Rudziniec na Kanale Gliwickim oraz na terenie osiedla patronackiego Huty Silesia w Rybniku.

W tym roku do listy na dołączono także 7... pałaców, które przyjmą gości podczas „Niedzieli u przemysłowca”. To: Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie, Pałac w Nakle Śląskim, Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Pałac Schoena w Sosnowcu, Pałac Kawalera w Świerklańcu oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
Święto zakończone będzie 8 czerwca o godz. 21.30 w Muzeum Śląskiego w Katowicach. Specjalnie na ten dzień przygotowano wyjątkowe widowisko multimedialne z muzyką na żywo. Z programem Industriady i jej historią można zapoznać się na industriadowej stronie internetowej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają