Czym skorupka za młodu nasiąknie…

2018-03-26 2:00

Agresywne zachowania są w polskiej szkole na porządku dziennym. Jedynym sposobem na ich ograniczenie jest zdecydowana reakcja samej młodzieży. Niestety często uczniowie biernie przyglądają się aktom przemocy, a ważne aby reagowali oni sami.

Przyglądanie się jest jak zachęcanie – pobudza i DZIAŁA JAK WIDOWNIA w teatrze. Jeden zdecydowany sprzeciw, wyraźna REAKCJA JEDNEJ OSOBY zmienia sytuację. Nie można dawać agresorowi POCZUCIA BEZKARNOŚCI. Dla ofiary świadomość wsparcia jest kołem ratunkowym, pozwalającym ZACHOWAĆ POCZUCIE GODNOŚCI, a czasem nawet życie. Czasem wystarczy stwierdzić stanowczo „TO NIE JEST ŚMIESZNE", stanąć obok ofiary prześladowania, a co dopiero, kiedy zrobią to jednocześnie dwie czy trzy osoby! REAKCJA UJAWNIA INNE OSOBY, nie podzielające poglądów i zachowań agresora. Kluczowe są WZORCE ZACHOWAŃ jakie przekazują rodzice. Od postawy dorosłych zależą późniejsze reakcje młodzieży.

"Nie ma dobrej przemocy. Każda jest zła i trzeba się jej przeciwstawiać – zawsze i wszędzie. Bohater to ten, który staje w obronie słabszych"
Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka

"Wciąż bagatelizujemy przemoc, szczególnie gdy nie prowadzi ona do podbitego oka czy innych widocznych obrażeń ciała. Ofiary przemocy słyszą często od dorosłych, że młodzi zawsze czubili się między sobą, że najlepiej w takich sytuacjach nie reagować ale dzisiejsza rzeczywistość sprawia, że rówieśnicze prześladowania i nękanie zyskują nowy wymiar, a ich dolegliwość dla ofiar wzrosła"
dr Aleksandra Piotrowska, społeczna doradczyni Rzecznika Praw Dziecka

"Obserwatorzy sami nie krzywdzą i nie są krzywdzeni, ale ze strachu, źle pojętej lojalności milczą. W dalszej perspektywie nierzadko mają poczucie winy lub ze strachu zaczyna im być bliżej do bycia sprawcą Dlatego należy działać aby zaczęli wierzyć, że agresja to zło, któremu należy się przeciwstawiać"
Mirosława Kątna. Przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka i społeczna doradczyni Rzecznika Praw Dziecka

Wobec przemocy nie można być biernym, należy na nią reagować, o tym mówi nowa kampania Rzecznika Praw Dziecka: „Powiedzmy STOP szkolnej agresji". Dzieci i młodzież mogą skorzystać z bezpłatnej interwencyjnej linii telefonicznej Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Dzwoniąc pod numer 800 12 12 12, można zgłaszać przypadki agresji w szkole oraz uzyskać pomoc i wsparcie, a informacje i szczegóły kampanii dostępne są na portalu www.odwagaratujezycie.pl.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają