Nasz artykuł o lekach, które mają być wycofywane z aptek, zrodził wiele pytań wśród Czytelników.
Otrzymaliśmy mnóstwo telefonów i e-maili od osób zaniepokojonych, że używane przez nich od lat popularne medykamenty znikną ze sprzedaży. Ministerstwo Zdrowia tymczasem uspokaja: wszystkie leki, które od stycznia nie są produkowane i będą stopniowo znikać z aptek, mają swoje odpowiedniki. Np. jeśli zabraknie kropli żołądkowych, wytwarzanych w oparciu o recepturę z lat 60., to wciąż w aptekach są inne krople o tej samej nazwie i działaniu. Nie będzie nitrogliceryny w tabletkach, to zastąpi ją lek w sprayu.
Nie zabraknie też popularnego leku rozkurczowego No-Spa. - No-Spa firmy Sanofi-Aventis nie zostanie wycofana z aptek. Podobnie jak inne nasze preparaty, np. Tritace oraz Antivir, przeszła ona pozytywną weryfikację Ministerstwa Zdrowia - tłumaczy Monika Chmielewska-Żehaluk, rzecznik firmy. W ocenie Ministerstwa Zdrowia pacjenci nie powinni odczuć na własnej skórze procesu harmonizacji.
O co pytają nasi Czytelnicy
- Czy fakt, że dany lek nie przeszedł harmonizacji, oznacza, że jest szkodliwy albo mało skuteczny dla pacjenta?
Jakub Gołąb, rzecznik ministra zdrowia: - Nie. Oznacza to jedynie, że dokumentacja produktu leczniczego nie została dostosowana do wymagań prawa farmaceutycznego, które obowiązuje w Unii Europejskiej. Np. producent leku nie dostarczył na czas wymaganych dokumentów harmonizacyjnych.
- Czy po zakończeniu harmonizacji pacjenci mogą się zetknąć z brakiem pewnych leków?
- Nie, nie dojdzie do takiej sytuacji. Wycofywane leki danego producenta mają wiele odpowiedników produkowanych przez inne firmy. Może też się zdarzyć, że jeśli np. danego leku nie będzie można dostać w formie kropli, może być dostępny w formie tabletek lub na odwrót.
- Leki, które nie przeszły harmonizacji, nadal pozostaną w sprzedaży. Jak długo?
- Do czasu wyczerpania zapasów danego produktu oraz zgodnie z datą ważności. Ministerstwo Zdrowia nie wycofuje z aptek żadnych leków, które zgodnie z obowiązującym prawem mogły być produkowane do 31 grudnia 2008 roku. Będą one sprzedawane i będą prawdopodobnie w obrocie jeszcze przez około 2-3 lata. Do tego czasu pozostaną również na listach leków refundowanych.
- Czy producent leku, który nie przeszedł harmonizacji, może starać się o to ponownie?
- Nie, nie może starać się o nią ponownie, ponieważ był to proces jednorazowy, związany z dostosowaniem dokumentacji do przepisów unijnych. Producent leku może jednak starać się o ponowną rejestrację (na nowo) - zgodnie z obowiązująca procedurą, po złożeniu niezbędnych dokumentów.