UWAGA! STRONA NIE ODŚWIEŻA SIĘ AUTOMATYCZNIE. ODŚWIEŻ stronę, żeby zobaczyć nowe wpisy (pojawiają się na dole strony)
Godzina 13:35 - Czekamy na rozpoczęcie debaty. Według harmonogramu ma się ona rozpocząć o godzinie 14:00
14:00 - Wszystko wskazuje na to, że debata rozpocznie się punktualnie.
W Kancelarii Premiera przygotowano kilkaset miejsc. Wygląda na to, że pustych krzeseł jest niewiele.
14:07 - Mikrofon trafił w ręce Donalda Tuska:
- Nie będziemy się spieszyli, dopóki nie wyjaśnimy sobie wszystkich wątpliwości dotyczących ACTA - mówi Donald Tusk.
"Musimy znaleźć nowe formy prawne w Polsce. Nawet jeśli zniknie problem ACTA nie zniknie ten problem (problem własności intelektualnej - red.), jeśli chodzi o prawo krajowe".
"Zabrakło mi refleksu i wiedzy, jak bardzo drażliwy temat zawiera umowa ACTA"
14:15 - "W kwestii ACTA będziemy - dziś i najbliższej przyszłości - otwierać wszystko co jest do otwarcia" - mówi Donald Tusk i ma to być jego ostatnie zdanie "wstępu"...
- Powinniśmy szukać takich regulacji, które będą uczciwe wobec biznesowej strony, z zachowaniem maksimum bezpieczeństwa i wolności dla internautów - mówi Donald Tusk.
14:21 - Michał Boni: Mamy czas...
14:23 - Ma początek pytania z sali. Gdy padną odpowiedzi, pytania będą zadawać internauci.
14:24 - Pierwsze pytanie dotyczy... Policji, która wzywa organizatorów protestów "Skąd to zainteresowanie policji organizatorami protestów?" (Na pytanie odpowie MSWiA - listownie, nie na debacie)
14:24 - Pora na wystąpienia pierwszej ze stron "konfliktu"
14:24 - "ACTA jest problemem Ministerstwa Kultury" - twierdzi przedstawiciel dostawców internetu. "Ministerstwo cyfryzacji jest nam potrzebne do tworzenia nowych sieci wysokich przepustowości" - dodaje. (Nie wyłowiliśmy do tej pory konkretnego pytania)
14:27 - Józef Kot - Polska Izba Komunikacji Elektronicznej: Problemem z naszej strony jest złe, zbyt restrykcyjne prawo autorskie. Jak będzie wyglądało prawo autorskie i jego egzekwowanie, gdy zostanie przyjęta ACTA?
14:34 - Maciej Gawroński (kancelaria prawna): Nie ma istotnych zmian pomiędzy obecnie obowiązującym systemem a ACTA. To jest głównym problemem. Zmiany powinny umożliwić pogodzenie cyfryzacji i rozwoju z XIX wiecznym systemem praw autorskich. Powinniśmy rozmawiać jakie powinno być prawo autorskie.
14:36 - Pytanie z sali: ACTA dotyczy nie tylko internetu. Nie zgadzamy się na ACTA w żadnej formie. Nie chcemy zapewnień, chcemy widzieć działania.
14:40 - Jacek Urban - Nasza Gdynia: Kto znał i czytał tę umowę przed jej podpisaniem? Czy znamy te dokumenty około traktatowe?
14:48 - Puytania odnośnie ACTA przekazywane są z sali równiez na kartkach. Według zapewnień Michała Boniego na wszystkie mają paść odpowiedzi.
14:49 - Razem z pytaniami zadawanymi przez internautów, może to być nawet kilkaset pytań i "wątpliwości" dotyczących ACTA.
***
Czy uda się premierowi uspokoić internautów? Na dziś zaprosił ich do siebie.
Donald Tusk zarezerwował na spotkanie Salę Kolumnową, największą, jaką ma w siedzibie Kancelarii Premiera. Może ona pomieścić nawet tysiąc osób. Nikt więc nie będzie mógł mu później zarzucić, że o ACTA rozmawia się w wąskim gronie. Tym bardziej że jest też możliwość zadawania pytań przez Internet.
Ale ważniejsi internauci mówią premierowi "nie".
Organizatorzy Improwizowanego Kongresu Wolnego Internetu m.in. Fundacja Panoptykon, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a także liderzy lokalnych protestów przeciw ACTA nie zjawią się dziś w Kancelarii Premiera.
***