Dekalog zawałowca: Choroby serca, badania, profilaktyka

i

Autor: Shutterstock

Dekalog zawałowca: Choroby serca, badania, profilaktyka

2015-06-17 2:00

Chcesz po zawale prowadzić normalne życie i dalej pracować? To możliwe, ale musisz przestrzegać podstawowych zasad, aby nie doprowadzić do kolejnego zawału. Oto dziesięć niezbędnych wskazówek dla każdego, kto przeszedł zawał serca.

1. Bądź aktywny fizycznie

Kontynuuj rozpoczęte jeszcze w szpitalu pod okiem rehabilitanta ćwiczenia. Staraj się wykonywać ćwiczenia aerobowe przynajmniej przez 5 dni w tygodniu przez 30 minut. Może to być jazda na rowerze, pływanie, marsze – to co lubisz najbardziej.

2. Unikaj stresu

Długotrwały stres jest bardzo szkodliwy dla serca, sprzyja depresji. Zdenerwowanie i napięcie powodują wzrost ciśnienia i tętna. Staraj się relaksować, sprawiaj sobie przyjemności, spotykaj się z przyjaciółmi. Myśl pozytywnie.

3. Regularnie zażywaj leki

Systematycznie zgłaszaj się na wizyty kontrolne. Ściśle przestrzegaj wyznaczonych pór przyjmowania leków przepisanych przez lekarza. Nie przerywaj kuracji, gdy uznasz, że już się czujesz dobrze. Gdy wychodzisz na dłużej lub wyjeżdżasz na urlop, nie zapomnij zabrać lekarstw ze sobą.

4. Kontroluj ciśnienie, cholesterol i cukier

Pomiary ciśnienia i tętna rób codziennie rano, po wstaniu z łóżka, przed zażyciem leków. Wyniki zapisuj w dzienniczku, żeby pokazać je lekarzowi. Systematycznie badaj cholesterol, zbyt wysoki poziom może spowodować powstawanie miażdżycy, zawału czy udaru. Kontroluj też poziom cukru.

5. Szczep się przeciwko grypie

Szczepienie na grypę sezonową zmniejsza ryzyko zawału. Dlaczego? Infekcje układu oddechowego, które wywołuje grypa, mogą powodować problemy kardiologiczne. Nie lekceważ anginy, dbaj o uzębienie. Pamiętaj, że angina i próchnica zębów to częste przyczyny zapalenia mięśnia sercowego.

6. Rzuć palenie

Dym tytoniowy jest zabójczy dla serca i naczyń krwionośnych. Jeśli nie przestaniesz palić papierosów, kolejny zawał jest bardzo możliwy. Jeśli chcesz rzucić nałóg, korzystając z gumy lub plastrów antynikotynowych, skonsultuj się z lekarzem.

7. Stosuj zdrową dietę

Jeśli masz nadwagę, musisz zrzucić zbędne kilogramy. Wprowadź odpowiedni sposób odżywiania. Używaj mniej soli, jej nadmiar jest często przyczyną nadciśnienia. Jedz dużo świeżych warzyw i owoców, potraw zawierających dużo błonnika ze zbóż, ryb, używaj oliwy z oliwek. Ogranicz tłuste mięsa, wędliny, podroby, tłuste sery i słodycze. Możesz wypić kieliszek czerwonego wina i zjeść kawałek gorzkiej czekolady.

8. Uprawiaj seks

W odpowiednim czasie od zawału możesz podjąć współżycie. Seks rozładowuje napięcia i emocje, to bardzo dobra forma rehabilitacji. Uwaga! Sercowcy nie powinni na własną rękę zażywać środków na potencję!

9. Wysypiaj się

Nocny sen powinien być nie krótszy niż 6 godzin. Staraj się prowadzić regularny tryb życia, kłaść się spać o stałej porze. Jeśli w ciągu dnia poczujesz się zmęczony nie żałuj sobie drzemki.

10. Unikaj nagłego ochłodzenia i przegrzania

Gdy jest zimno, w organizmie dochodzi do zagęszczenia elementów krwi, co sprzyja powstawaniu zakrzepów, a w konsekwencji może doprowadzić do zawału. Przy dużym mrozie lepiej zostań w domu, a w chłodne dni ciepło się ubierz. Równie niebezpieczne jest przegrzanie organizmu. Dlatego w słoneczne dni niezbędne jest nakrycie głowy. Zawsze też miej przy sobie butelkę wody mineralnej, która potrzebna jest po to, by nie odwodnić organizmu.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają