Może się o nią starać osoba pełnoletnia, która jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
* przed ukończeniem 18. r.ż.;
* w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej, przed ukończeniem 25. roku życia albo
* w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Najczęściej chodzi tu o wypadek czy ciężką chorobę, która pojawiła się w okresie dzieciństwa lub młodości i - co równie ważne - która spowodowała, iż dana osoba jest całkowicie niezdolna do pracy po osiągnięciu pełnoletności lub po zakończeniu nauki.
Jak złożyć wniosek
Wniosek o rentę socjalną składasz w oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Do wniosku o rentę socjalną powinieneś dołączyć wymagane dokumenty, które umożliwią ustalenie prawa do tego świadczenia i jego wysokość, m.in.:
* zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego;
* dokumentację medyczną i dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy;
* zaświadczenie o wysokości przychodów wystawione przez pracodawcę, zleceniodawcę;
* zaświadczenie określające powierzchnię użytków rolnych wystawione przez urząd gminy, jeśli jesteś właścicielem, posiadaczem lub współwłaścicielem nieruchomości rolnej.
Ile dostaniesz
Renta socjalna jest przyznawana w stałej wysokości i wynosi ona 84 proc. renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Najniższa renta socjalna to od 1 marca 2013 roku - 698,17 zł. Renta jest co roku waloryzowana. Jest opodatkowana - z kwoty renty odlicza się zaliczkę na podatek dochodowy, a także potrąca składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Z renty mogą być także potrącane inne należności, np. kwoty nienależnie pobranych świadczeń.