US Army, II wojna światowa

i

Autor: US Army Amerykańscy spadochroniarze ze 101. Dywizji Powietrznodesantowej w pierwszych dniach inwazji w Normandii

Dlaczego historycy z różnych państw mają czasem inne spojrzenie na II WŚ?

2021-06-10 15:30

Nie ma jednej narracji w opisywaniu historii, a już szczególnie historii II wojny światowej, która -np. dla Rosji nadal jest Wielką Wojną Ojczyźnianą. Rozbieżności w narracji o II WŚ występują także u polskich i amerykańskich historyków. W czwartek (10 czerwca) jedni i drudzy będą o tym rozmawiać.

Instytut Pileckiego i Muzeum Narodowe II Wojny Światowej w Nowy Orleanie zapraszają na ostatnią część rozmów o pamięci historycznej – „Druga Wojna Światowa: świadkowie i pamięć”. Miłośników historii organizatorzy tego webinaru zapraszają do wirtualnego uczestnictwa. Początek: 10 czerwca, godz. 18:00. Wcześniej jednak należy zarejestrować się pod tym adresem. – Czwartkowe spotkanie to finał zainaugurowanego 28 stycznia partnerskiego, trzyczęściowego programu z Narodowym Muzeum II Wojny Światowej.

– Nasza współpraca rozpoczęła się dyskusją poświęconą doświadczeniom więźniów obozów i tych którzy obozy wyzwalali. Wsłuchując się w głos świadków, dyskutowaliśmy o tych odmiennych perspektywach, które potem wpływały nie tylko na dalszy los tych ludzi, ale w ogóle odzwierciedlały historię Europy po 1945 roku. Druga debata dotyczyła momentu wybuchu wojny, jakże różnego dla Polaków i Amerykanów. To były bardzo żywe dyskusje, wzięło w nich udział wielu słuchaczy z obu stron Atlantyku. Trzecia z tych debat, na którą serdecznie zapraszam, poświęcona będzie współczesnym wojnom o pamięć – wyjaśnia dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.

Historia, którą znamy inaczej

Uczestnicy spotkania zastanowią się, czy współcześnie można mówić o wspólnym mianowniku, tożsamym dla wszystkich narodów, związanym z doświadczeniem II wojny światowej? Czy i jakie rozbieżności w narracji mogą pojawiać się przy okazji przedstawiania pewnych wydarzeń z tamtych czasów. Prosty przykład: czy brak zaproszenia dla żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych w londyńskiej defiladzie zwycięzców był – jak się u nas uważa – czymś mało chwalebnym dla zachodnich aliantów? Czy – jak uważa się nadal na Zachodzie – pragmatyką wynikającą z obawy o niedrażnienie i zadzieranie ze Stalinem (który uczestnictwa żołnierzy podległych rządowi emigracyjnemu najzwyczajniej nie chciał)? A to tylko jeden z problemów do ewentualnej dyskusji.

– Dymiące kominy Auschwitz, ruiny Londynu, bitwa o Monte Cassino, wybuch bomby atomowej, ustalenia w Jałcie – te wydarzenia na stałe zapisały się w pamięci różnych społeczeństw, ale czy to, co miało miejsce ponad 76 lat temu, może być opowiadane za pomocą jednej narracji? Temu zagadnieniu przyjrzą się paneliści. Dyskusja w języku angielskim będzie symultanicznie tłumaczona na język polski – zachęca Grzegorz Mazurowski, rzecznik Instytutu. SE polecam wydarzenie interesującym się tajemnicami II wojny światowej. Przypomnijmy, że Polska (w granicach z 1939 r.) w II wojnie światowej straciła co najmniej 5,9 mln swych obywateli, a USA – 419,4 tys.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki