Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe. Czy można od niego umrzeć?

2013-07-03 16:34

Ziewanie jest jedną z czynności, którą robimy codziennie. Często nawet nie chce nam się ziewać, ale powtarzamy to za kimś innym. Dlaczego? I czy ziewanie jest zagrożeniem dla naszego zdrowia?

Dlaczego ziewamy?

Istnieje kilka teorii dotyczących tego, dlaczego ziewamy i co to oznacza. To głęboki wdech i wydech, który ludzie często wiążą ze zmęczeniem, niedotlenieniem, czasami także z dużym stresem. Według innej teorii to sposób na rozluźnienie mięśni i przygotowanie organizmu do ciężkiej pracy.

Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe?

Często, kiedy ktoś ziewnie koło nas, my także zaczynamy to robić. Mało tego, potrafimy zarazić się ziewaniem od zwierząt, podczas gdy one od nas nie. Dzieci do 2 roku życia także są odporne na ziewających naokoło nich. Dlaczego? W latach .90 naukowcy odkryli neurony lustrzane. Są one odpowiedzialne za rzeczy związane z naśladowaniem, empatią i współczuciem. Ich wykształcenie sprawiło, że przejmujemy zachowania innych. Dlatego też ziewamy, gdy inni naokoło to robią.

Czy ziewanie lub jego brak jest groźne dla zdrowia?

Groźnym zjawiskiem związanym z ziewaniem jest wypadnięcie szczęki. Co prawda nie stanowi to zagrożenia dla życia i szczęka może sama przeskoczyć na właściwe miejsce, ale jest bardzo niemiłym uczuciem. Czasami przestawia się jednak tak mocno, że konieczna jest wizyta u lekarza.
Według pewnej teorii ziewanie to sposób na chłodzenie naszego mózgu i usuwanie z organizmu tlenku azotu, który w nadmiarze jest trucizną. Ziewanie jest więc ochroną przed zatruciem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki