Każdy uczeń, który ukończył szkołę podstawową, niezależnie od wyników sprawdzianu musi być przyjęty do gimnazjum w swoim rejonie, jeśli nie ukończył 16. roku życia. Ci, którzy do sprawdzianu nie przystąpią wraz ze swą klasą w tym roku, będą musieli powtórzyć ostatnią klasę szkoły podstawowej i przystąpić do sprawdzianu w roku następnym.
Do sprawdzianu nie przystępują uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym.
SPRAWDŹ: Kto jest zwolniony z egzaminu szóstoklasisty
Każdego roku sprawdzian szóstoklasisty przeprowadzany jest w kwietniu. W tym roku odbędzie się 1 kwietnia. We wszystkich szkołach w całej Polsce odbywa się on w tym samym dniu i o tej samej godzinie. Arkusze z pytaniami są tajne, zostaną ujawnione dopiero w dniu egzaminu.
ZOBACZ TEŻ: Co będzie na sprawdzianie szóstoklasisty?
Uczniowie, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie zdołali podejść do egzaminu szóstoklasisty w pierwszym terminie, jak i dla tych, którzy przystąpili, ale przerwali sprawdzian lub im go unieważniono, wyznaczony zostanie dodatkowy termin. Odbywa się on do 20 sierpnia. Informacji o miejscu gdzie zostanie przeprowadzony trzeba szukać na stronach swej okręgowej komisji egzaminacyjnej.
Sprawdzian szóstoklasisty przeprowadzany jest w szkole ucznia. Warunki przeprowadzenia egzaminu muszą zapewniać piszącym samodzielność pracy.
NIE PRZEGAP: Jak przygotować się do egzaminu szóstoklasisty
Podczas sprawdzianu szóstoklasisty każdy uczeń otrzymuje zestaw zadań wraz z kartą odpowiedzi (tak zwany zestaw egzaminacyjny). Każdy zestaw jest identyczny. Okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują zestawy zadań, ale to dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej podejmuje decyzję które arkusze zadań otrzymują uczniowie.