Tusk zapoznał się z treścią sprawozdania, stanowiskiem ministra sprawiedliwości do sprawozdania oraz informacją Prokuratora Generalnego o działaniach podejmowanych przez podległe jednostki organizacyjne prokuratury w sprawie szeroko pojętej przestępczości gospodarczej.
W komunikacie kancelarii czytamy, że "Pomimo zidentyfikowanych uchybień, premier Donald Tusk ma nadzieję, że nastąpi znacząca poprawa funkcjonowania prokuratury. Podejmując decyzję o przyjęciu sprawozdania Prokuratora Generalnego, brał pod uwagę całokształt działalności prokuratury, w tym fakt, że dopiero dwa lata temu prokuratura stała się w pełni niezależna".
Wczoraj premier zapowiedział, że w środę podejmie decyzję w sprawie tego sprawozdania, które na jego biurko trafiło w marcu. W środę Tusk zapowiedział, że na temat jego decyzji kancelaria wyda na swojej stronie internetowej komunikat. Ukazał się on kilka minut po godzinie 13. Przepisy stanowią, że premier przyjmuje albo odrzuca sprawozdanie prokuratora generalnego, "mając na względzie realizację zadań przez prokuratora generalnego w zakresie strzeżenia praworządności oraz czuwania nad ściganiem przestępstw". W przypadku odrzucenia sprawozdania premier może wystąpić do Sejmu z wnioskiem o odwołanie prokuratora generalnego przed upływem kadencji.