Droga Krzyżowa w piątek. Jak obchodzi się to nabożeństwo i dlaczego w piątek?

2015-02-27 11:48

Rozpoczął się wielki post i w związku z tym, w Kościele katolickim co piątek odprawiane jest nabożeństwo drogi krzyżowej. Skąd wzięła się ta tradycja?

Droga krzyżowa to w Kościele katolickim nabożeństwo związane ze śmiercią Jezusa Chrystusa. Jest ono odprawiane w wielkim poście w każdy piątek aż do Wielkanocy. Zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego, droga krzyżowa składa się z czternastu stacji, które opisują męczęńską śmierć Pana Jezusa. Zgodnie z ewangelią św. Jana, śmierć Jezusa miała miejsce w piątek i stąd wzięła się tradcyja odprawiania drogi krzyżowej w tej dzień. Podczas liturgii czyta się okolicznościowe rozważania związane z poszczególnymi stacjami. Od 1991 roku w Wielki Piątek w Koloseum drogę krzyżową odprawia papież Kościoła katolickiego. Tradycja drogi krzyżowej sięga średniowiecza, wówczas rozpowszechnilli ją na świecie franciszkanie.

Zobacz też: Droga Krzyżowa w Warszawie: Wierni podążą za słowami papieża.

Droga krzyżowa składa się z następujących stacji: 1. Jezus w Ogrodzie Oliwnym. 2. Jezus zdradzony przez Judasza. 3. Jezus skazany przez Sanhedryn. 4. Piotr wypiera się Jezusa. 5.Jezus sądzony przez Piłata. 6. Jezus biczowany i koronowany cierniem. 7. Jezus bierze krzyż na swe ramiona. 8. Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi. 9. Jezus spotyka niewiasty jerozolimskie. 10. Jezus przybity do krzyża. 11. Jezus obiecuje swoje Królestwo żałującemu łotrowi. 12. Matka i umiłowany uczeń pod krzyżem Jezusa. 13. Jezus umiera na krzyżu. 14. Jezus zdjęty z krzyża i złożony do grobu.

Zapisz się: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają