Według ustaleń GAZETY WYBORCZEJ premier m.in. zaapeluje o europejską solidarność wobec kryzysu, przedstawi pakiet prorodzinny i ogłosi zwiększenie środków na walkę z bezrobociem. Zapowie również utworzenie specjalnego funduszu ratunkowego dla banków oraz ogłosi dalszą deregulację, czyli upraszczanie przepisów (np. uzyskiwanie zezwolenia na budowę). Tusk poruszy tez kwestię emerytur górniczych, modernizacji i rozwoju wsi oraz zapowie dodatkowe wsparcie finansowe dla przedszkoli.
Zdaniem polityków PO sytuacja Polski jest trudniejsza niż podczas pierwszej fali kryzysu w 2009 r. Nie ma już wspomagania w postaci inwestycji publicznych finansowanych z unijnych funduszy ani pobudzenia konsumpcji spowodowanego obniżką składki rentowej, którą Polacy odczuli w swoich portfelach. Obecnie pensje spadają, rośnie bezrobocie, które wynosi 12,4 proc. i jest na najwyższym poziomie od sześciu lat. Głównie z tych powodów Tusk będzie mówił również o tym, jak korzystnie wpłynąć na wzrost gospodarczy.
Październikowe exposé Tuska ma też korzystnie wpłynąć na wyniki rządu we wszelkich sondażach. Najnowsze statystyki są dla premiera niekorzystne. Według ostatniego sondażu CBOS 53 proc. Polaków wyraziło niezadowolenie z tego, że Tusk stoi na czele rządu.