System ten działa od czerwca 2014 roku. W programie mogą brać udział nie tylko biologiczni rodzice, ale również rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka.
Długa lista świadczeń
Karty uprawniają do ulgi na przejazdy kolejowe: 37 proc. na bilety jednorazowe i 49 proc. na bilety miesięczne. Ponadto posiadacze kart korzystają z ulgi w opłatach za wydanie paszportu (50 proc. rodzice, 75 proc. dzieci), a także przysługuje im bezpłatny wstęp do parków narodowych. Oprócz tego mieszkańcy województwa śląskiego mogą liczyć na szereg zniżek przy zakupach w różnych sklepach lub korzystają z usług wielu firm. Aktualną listę świadczeń można znaleźć w internecie, np. stronie urzędu miasta.
Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty
Z wnioskiem może wystąpić w imieniu członków rodziny wielodzietnej każdy jej członek posiadający pełną zdolność do czynności prawnych, który oświadczy, że jest umocowany do złożenia wniosku oraz do odebrania Karty w imieniu członków rodziny wielodzietnej. Dokumenty można składać w poniedziałki od 7.30 do 17.00, a od wtorku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30 w katowickim Wydziale Polityki Społecznej przy ul. Rynek 1, p. 806 (VIII piętro, tel 32 25 93 084) lub elektronicznie, pamiętając o konieczności posiadania skrzynki na platformie SEKAP, ePUAP. Karty Dużej Rodziny są wydawane bezpłatnie (w razie zniszczenia, zgubienia lub kradzieży można złożyć wniosek o wydanie duplikatu Karty w cenie 9,21 zł za sztukę).