Seniorzy scalają rodzinę. To dzięki nim poznajemy swoje korzenie i zyskujemy poczucie tożsamości - wiemy, skąd pochodzimy i kim jesteśmy. W domu dziadków poznajemy tradycje rodzinne i regionalne. Babcie są skarbnicą przepisów na tradycyjne pyszności. Kochają nas bezwarunkowo.
Senior z potencjałem
Jednak dzisiejsi dziadkowie bardzo różnią się od tych sprzed 20 lat. Z zapałem realizują swoje pasje, marzenia i ambicje. Mają przecież wiele do zaoferowania - doświadczenie, mądrość, radość i dystans do życia. To dla młodszych, skupionych na pracy, pogoni za karierą, łatwo wpadających w konflikty z powodu nieistotnych - jak się z perspektywy czasu okazuje - spraw, nieprzebrane źródło wiedzy.
Ten potencjał osób starszych warto wykorzystać także w lokalnych społecznościach czy zakładach pracy. Sprzyja temu rządowy Program Aktywności Społecznej Osób Starszych i Długofalowa Polityka Senioralna w Polsce na lata 2014-2020. O co chodzi w tych dokumentach?
Zobacz też: Najlepsze pomysły na świąteczne prezenty!
Satysfakcja z życia
Rząd chce stworzyć takie warunki, by polscy seniorzy byli wspierani w prowadzeniu samodzielnego, niezależnego i satysfakcjonującego życia, a przeszkody, które im to uniemożliwiają, zostały usunięte. Czyli o to, by starzeli się w dobrym zdrowiu, uprawiali aktywność fizyczną i mieli dobry dostęp do ochrony zdrowia, czerpali satysfakcję z życia i mogli być pomocni innym, np. pracując jako wolontariusze. To ważne nie tylko dla samych seniorów - nasze społeczeństwo się starzeje. Pracodawcy zyskają, nie wypychając starszej osoby na emeryturę, ale korzystając z jej wiedzy, umiejętności i doświadczenia.