Pamiętaj, że na działce nie wolno mieszkać, prowadzić działalności gospodarczej i handlowej. Masz obowiązek zachowywać ciszę i spokój, dbać o estetyczny wygląd, nie zaśmiecać ogródka odpadami i niepotrzebnymi przedmiotami. Na działce nie można myć i naprawiać samochodu i innych pojazdów mechanicznych. Jako działkowicz masz też wiele praw. Możesz postawić całkiem sporą altankę, wybudować oczko wodne, szklarnię, piaskownicę, a nawet hodować pszczoły.
Postawienie altanki
Na działce masz prawo postawić funkcjonalną i estetyczną altanę o powierzchni zabudowy do 35 mkw. mierzonej po obrysie ścian zewnętrznych. Wysokość altany to maksymalnie 5 metrów przy dachu dwuspadowym stromym i 4 metry przy innym kształcie dachu. Odległość altany od granic działki nie może być mniejsza niż 3 metry. Przed wybudowaniem altany należy powiadomić na piśmie zarząd ROD, dołączając rysunek uwzględniający jej powierzchnię zabudowy, wysokość i położenie względem granic działki. Jeśli nie dotrzymasz przepisów regulaminu, musisz liczyć się nawet z rozebraniem altany.
W przypadku powzięcia informacji, że na działce wybudowano, nadbudowano lub rozbudowano altanę lub inny obiekt z naruszeniem przepisów prawa, zarząd ROD zgłasza naruszenie do właściwego organu administracji publicznej. Jeśli organ ten stwierdzi naruszenie prawa, może zastosować odpowiednie sankcje.
Przeczytaj: Ekspert Super Expressu odpowiada: wszystko o działkach i prawach działkowców
Wycinanie drzew
Drzewa owocowe oraz takie, których wiek nie przekroczył 5 lat, możesz wycinać bez zgody władz. Na wycinkę pozostałych musisz mieć zezwolenie. Aby je uzyskać, trzeba złożyć wniosek w urzędzie miejskim lub gminnym lub u wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wniosek powinien zawierać imię i nazwisko działkowca, decyzję o przyznaniu działki i członkostwa PZD, określenie gatunku drzewa lub krzewu, podanie obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm, przeznaczenie terenu, na którym rośnie drzewo lub krzew, przyczynę i termin usunięcia drzewa oraz wielkość powierzchni, z której zostaną usunięte.
Palenie gałęzi lub ognisk
Na działce nie wolno spalać odpadów i wypalać traw. Dopuszcza się natomiast spalanie pochodzących z działki części roślin porażonych przez choroby i szkodniki, jeżeli to nie narusza odrębnych przepisów, a w szczególności przepisów prawa miejscowego. Spalania nie można wykonywać w ciągu dnia w okresie od 1 maja do 30 września. Jeśli jednak twoja gmina wprowadziła całkowity zakaz spalania na swoim terenie, to obowiązuje on również działkowców. W takim wypadku spalanie czegokolwiek jest niedopuszczalne i grozi karą grzywny. Dlatego przystępując do spalania na działce, upewnij się, czy nie naruszasz przepisów miejscowych, a tym samym nie narażasz się na poważne sankcje finansowe.
Każda działka musi mieć kompostownik, umieszczony w zacienionej części działki, w mało widocznym miejscu, w odległości co najmniej jednego metra od granic działki. Do kompostownika składasz odpady pochodzenia organicznego, a w szczególności części roślin.
Trzymaniena działce zwierząt
Przy zachowaniu odpowiednich warunków sanitarnych i higienicznych możesz na działce prowadzić wyłącznie chów gołębi, kur i królików - świń, kaczek i nutrii już nie. Dopuszczalną liczbę zwierząt określa zarząd ROD. Na hodowlę gołębi musisz mieć zgodę walnego zebrania. Nie może być prowadzona w odległości do 5 km od granicy lotniska, stosownie do wymogów określonych w prawie lotniczym. Pomieszczenia dla zwierząt są integralną częścią altany i wliczane są do jej normatywnej powierzchni. Za wszelkie szkody powstałe w związku z trzymaniem zwierząt na działce odpowiada działkowiec.
Zobacz też: Super Express radzi: Jak nie stracić działki!
Wykop oczka wodnego
Po uwzględnieniu warunków określonych w przepisach powszechnie obowiązujących możesz na działce założyć zbiorniki wodne o powierzchni:
* basen i brodzik łącznie do 15 mkw.
* oczko wodne do 10 mkw.
Łączna powierzchnia oczek wodnych nie może przekraczać 15 mkw., a ich głębokość nie może być większa niż 1 metr. Działkowiec jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo związane z budową i użytkowaniem oczka wodnego oraz za warunki sanitarno-higieniczne. Lokalizację i budowę zbiorników wodnych określa instrukcja Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców.
Założenie pasieki
Jeśli walne zebranie rodzinnych ogrodów działkowych (ROD) wyrazi zgodę, możesz na działce założyć pasiekę, pod warunkiem że będzie to hodowla zbiorowa. Pasieka jest wydzielona z terenu ogólnego ROD, musi być odizolowana od pozostałej części wysokim żywopłotem lub ekranem o wysokości nie mniejszej niż 2 metry. Działkowcy, którzy prowadzą hodowlę pszczół w pasiece ogrodowej, tworzą koło pszczelarzy. Nadzór nad jego działalnością sprawuje zarząd ROD. Pszczelarze powinni wszelkie prace w pasiece prowadzić w sposób zapewniający bezpieczeństwo innym działkowcom.
Zmiana ukształtowania terenu
Działka powinna być zagospodarowana zgodnie z regulaminem. Zmiany granic czy ukształtowania terenu muszą być zgodne z planami zagospodarowania ROD. Działka może być wyposażona w altanę, szklarnię, tunel foliowy, okna inspektowe, studnie, sieć wodociągową, kanalizacyjną i elektryczną, zbiorniki wodne, pergolę, ogródki skalne oraz kąciki wypoczynkowe.