28 czerwca 2012 Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy wniosek dotyczący ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Z wnioskiem o jej całkowite uchylenie w 2010 roku wystąpił prezes Sądu Najwyższego.
Jego zdaniem przyjęta ustawa łamie zapisy konstytucji, ponieważ przynależność wszystkich działkowców do Polskiego Związku Działkowców jest obowiązkowa, a organizacja posiada wyłączność na przydzielanie działek.
Polski Związek Działkowców uważa, że uchylenie ustawy o ROD będzie oznaczał koniec ogródków i pozbawi ich praw, na które zasługują.
Jeżeli Trybunał uchyli ustawę działkowcy stracą szereg uprawnień. DO najważniejszych, według związku należą:
prawo do bezpłatnego używania gruntów publicznych pod ogrody działkowe;
• prawo do użytkowania działek na zasadzie konkretnego tytułu prawnego, podlegającego ujawnieniu w księdze wieczystej;
• prawo własności nasadzeń i obiektów usytuowanych na działce;
• prawo do zwolnień podatkowych z tytułu użytkowania działki;
• prawo do odszkodowania za utraconą własność wskutek likwidacji ogrodu;
• prawo do działki zamiennej w razie likwidacji ogrodu;
• prawo do zachowania działki i pozostania w ogrodzie w razie zasadnego żądania zwrotu terenu ogrodu przez byłych właścicieli;
• prawo przejęcia działki po zmarłym działkowcu przez jego osoby bliskie.
Działkowcy walczą o swoje ogrody. Decyzję podejmie Trybunał Konstytucyjny - WIDEO
2012-06-27
15:54
28 czerwca 2012 Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego o uchylenie ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Działkowców zdecydował się poprzeć SLD. Uchylenie ustawy oznaczałoby dla użytkowników miejskich ogródków działkowych m.in. utratę praw do nieodpłatnego korzystania z działki, prawa do zwolnień podatkowych z tytułu użytkowania działki czy prawa do odszkodowania za utraconą własność wskutek likwidacji ogrodu.