Konflikty rodzinne, napięcia i kłótnie mają bardzo duży wpływ na dziecko i jego poczucie bezpieczeństwa. Młody człowiek nie rozumie dlaczego rodzice krzyczą, a w domu panuje napięta atmosfera, pełna wzajemnych oskarżeń czy nawet aktów przemocy. To właśnie najmłodsi członkowie rodziny często przypisują sobie winę za zaistniałą sytuację. Dzieci, będąc świadkami konfliktów lub bezpośrednio w nich uczestnicząc, doświadczają ogromnej traumy. Sytuacja pogarsza się jeszcze bardziej, gdy rodzice oczekują od dziecka, aby wybrało jednego z nich i zwróciło się przeciwko drugiemu. Wtedy niezbędna jest ochrona dziecka i uświadomienie rodzicom mechanizmów przemocy psychicznej, które mogą być przez nich stosowane nawet nieumyślnie.
Dlatego na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, w 2015 r. wprowadzono do polskiego prawa przepis mówiący o prawie dziecka do obojga rodziców: „...sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem." Zmiany przepisów art. 58 i 107 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zlikwidowały automatyzm ograniczania władzy rodzicielskiej jednego z rodziców w sytuacji, gdy po rozstaniu nie doszli oni do porozumienia co do sposobu wychowania dziecka. Ingerencja w sposób wykonywania władzy rodzicielskiej może nastąpić jedynie w sytuacji, gdy dobro dziecka tego wymaga.
Kocham mamę i tatę
Każde z rodziców odgrywa równie ważną rolę w życiu dziecka. Dzieci do harmonijnego rozwoju potrzebują obojga rodziców, ich miłości i uwagi.
Biuro Rzecznika Praw Dziecka wydało właśnie książkę „Listy do Taty". To wybór listów jakie przyszły w odpowiedzi na konkurs www.tato.net. Listy pokazują, jak ważnymi osobami w życiu dzieci są ojcowie. Oto przykład:
Dla nas majsterkujesz, z nami podróżujesz
"Mój Tata ma na imię Zbyszek i jest najsilniejszy na świecie. Zawsze odkręca Mamie słoiki i potrafi podnieść moją siostrę, brata i mnie jednocześnie! Mogę iśćz Nim wszędzie bez obaw, bo wiem, że mnie obroni. Zbyszek interesuje się majsterkowaniem. Najbardziej lubi robić rzeczy, które są nam potrzebne. Zrobił mi łóżko i wykończył pokój. Ostatnio zbudował kurnik, żebyśmy mieli zdrowe jajka. Taki to Tata! W zeszłym roku pojechaliśmy z rodziną nad morze. Chodziliśmy z Nim codziennie rano nad morze, zabierał nas na obiady. Pływaliśmy też motorówką i jeździliśmy gokardami. Zobaczyliśmy stadion w Gdańsku i Westerplattne. Mama mówi, że Tata wydał na nas całą kasę. A On się tylko wtedy uśmiechał... Najbardziej lubię, kiedy Tata ma dobry humor, bo wtedy tańczy, śpiewa i wygłupia się z nami. Wiem, że lubi, gdy żyję w zgodzie z rodzeństwem. Szkoda, że ma bardzo mało czasu, bo dużo pracuje. Chciałabym, aby miał tego czasu więcej, ale to niemożliwe. Zwłaszcza teraz, kiedy buduje dom, żeby nam się lepiej żyło. Bardzo kocham mojego Tatę, nie wyobrażam sobie życia bez Niego. I dziękuję za to, co dla mnie robi – Alis"
MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z RZECZNIKIEM PRAW DZIECKA