Dzieje Orła Polskiego: Historia narodowego godła

2013-11-05 4:00

Od zarania dziejów majestatyczny orzeł wprawiał w zachwyt ludzi, którzy go obserwowali. W starożytnym Rzymie odznaczano nim żołnierzy, którzy wykazali się męstwem, miał też zapewnić powodzenie na polu bitwy i wsparcie bogów. W Polsce już od ponad 1000 lat biały orzeł jest symbolem naszej wspólnoty i jedności. Już w czwartek do "Super Expressu" dołączona zostanie kokarda w barwach narodowych z białym orłem. Każdy powinien ją przypiąć 11 listopada. W dniu Narodowego Święta Niepodległości.

Pochodzenie polskiego godła po raz pierwszy opisane zostało w "Kronice Wielkopolskiej" z końca XIII w. Według legendy założyciel państwa Polan, Lech, podczas postoju w okolicach Poznania ujrzał pod wieczór sporych rozmiarów gniazdo na drzewie. Znajdował się w nim biały orzeł z dwoma pisklętami. Gdy Lech przyglądał się mu, orzeł rozpostarł skrzydła na tle nieba czerwonego od zachodzącego słońca. Wojownik zachwycił się majestatycznym ptakiem i umieścił go w swoim herbie.

Przeczytaj: Jerzy Urban pali polskie godło. Skandal?

Natomiast faktycznie po raz pierwszy orzeł pojawił się w okolicach 1000 r. na monetach wybijanych przez pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Historycy wskazują, że oficjalnym herbem Polski biały orzeł został w 1295 r. i od tamtego czasu towarzyszył nam przez wieki. Mimo działań zaborców i okupantów nie dał się wymazać z kart historii, zawsze powracając jako symbol wolnej Polski. Biały orzeł jest też motywem przewodnim najwyższego i najstarszego odznaczenia państwowego Orderu Orła Białego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają