W szkołach wszystkich szczebli z okazji święta odbywają się konkursy na najlepszego belfra, wielu nauczycieli podczas uroczystości otrzymuje wyróżnienia i odznaczenia za lata dobrej pracy. Swoje nagrody wręczają minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, kuratorzy oświaty w województwach, a także dyrektorzy szkół.
Patrz też: Będą podwyżki dla nauczycieli
Dzieci w niektórych szkołach nie mają dziś lekcji, w innych zajęcia się odbywają, ale nauczyciele nie robią uczniom kartkówek czy prac klasowych. Bardzo ciekawą akcję zaplanowało na Dzień Nauczyciela grono pedagogiczne ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Bydgoszczy. Pod hasłem "Zeszyt zamiast kwiatka" dzieci zostały poproszone o przynoszenie czystych zeszytów zamiast pięknych bukietów, które tradycyjnie wręcza się w tym dniu nauczycielkom. Zebrane zeszyty zostaną przekazane szkołom z terenów dotkniętych niedawnymi powodziami.
W 1773 roku powstała Komisja Edukacji Narodowej. Jej pełna nazwa brzmiała Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca. Była to pierwsza instytucja w Europie, która sprawowała obowiązki dzisiejszych ministerstw edukacji. Dzień Nauczyciela jako święto upamiętniające XVIII-wieczną Komisję ustanowiono w 1972 roku.
Wszystkim dyrektorom szkół, nauczycielom, pedagogom oraz pracownikom szkół życzymy dużo satysfakcji i świetnych wyników w pracy z dziećmi i młodzieżą.
Przeczytaj koniecznie: Mordy (mazowieckie): 28 nauczycieli uczy 19 licealistów
Dziś Dzień Nauczyciela - rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej
Szkoły w całej Polsce obchodzą dziś Dzień Nauczyciela, z okazji rocznicy powstania w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej. Trwają uroczyste apele, dzieci nie mają lekcji, a wychowawczyniom dają piękne kwiaty. W jednej ze szkół w Bydgoszczy, nauczycielki zamiast bukietów poprosiły o przynoszenie czystych zeszytów. Przekażą je dzieciom z terenów dotkniętych powodzią.