Przebieg egzaminu z części MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZEJ
W pierwszej części zadania będą wyłącznie zamknięte. Gimnazjaliści będą musieli odpowiedzieć na pytania z zakresu podstawy programowej przedmiotów takich, jak chemia, biologia, geografia oraz fizyka. Mają na to 60 minut.
Część matematyczna natomiast składa się zarówno z pytań zamkniętych, jak i zadań otwartych wymagających wykonania obliczeń. Czas na rozwiązanie zadań to 90 minut. Żacy mogą zabrać na salę przyrządy kreślarskie – kątomierz, linijkę, ołówek, gumkę oraz długopis bądź pióro do pisania. Nie wolno im mieć przy sobie tablic ze wzorami i kalkulatora.
Ułatwienia
Obawy uczniów jeśli chodzi o część matematyczno-przyrodniczą dotyczą przede wszystkim wzorów. W testach próbnych były one bowiem podawane przy zadaniach, których dotyczyły. Zdający egzamin nie musiał więc znać ich na pamięć.
- Jeżeli chodzi o wzory do zadań, to wszystko zależy od charakteru zadania – odpowiadają eksperci wydawnictwa WSIP na pytanie postawione na portalu.
PRZECIEKI z części MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZEJ?
Uczniowie nie wierzą w przecieki. W internecie pojawia się coraz więcej podejrzanych linków, kierujących liczących na łut szczęścia uczniów na podejrzane strony, z których ponoć można ściągnąć przecieki. Zamiast zbawczych odpowiedzi pojawiają się tam oszuści próbujący wyłudzić pieniądz bądź zainfekować komputery wirusem.
- Na pewno będzie z tego co mi wiadomo od nauczycieli z matematyki Okrąg, koło, twierdzenie Pitagorasa, i bryła obrotowa – pisze jeden z użytkowników forum dla gimnazjalistów, lecz do jego wiadomości pozostali podchodzą sceptycznie.
Tych, którzy planują ściągać, ostrzegamy - zazwyczaj testy przygotowane są w kilku wersjach i mają różną kolejność proponowanych odpowiedzi. Dlatego nie warto załamywać się, gdy kolega obok miał zaznaczone zupełnie inne rubryczki.