Egzamin gimnazjalny 2014, część humanistyczna - egzamin gimnazjalny z języka polskiego, historii i WOS-u

2014-04-22 11:28

Egzamin gimnazjalny z języka polskiego, historii i WOS-u już  23 kwietnia. Uczniowie od rana będą rozwiązywać zadania przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. A po godz. 12 na Se.pl znajdziecie oficjalne arkusze egzaminacyjne.

Co będzie na egzaminie z polskiego? To pytanie zadają sobie dziś wszyscy gimnazjaliści. Przecieków z CKE nie ma, bo arkusze są pilnie strzeżone. Ale w sieci uczniowie wymieniają się swoimi typami i pewniakami,

W ubiegłym roku na teście pojawiły się pytania o "Potop" i fraszki Jana Kochanowskiego, a dwa lata temu fragmenty "Zemsty". Można więc przypuszczać, że te lektury nie pojawią się na tegorocznym egzaminie. Może więc Adam Mickiewicz i jego "Dziady" albo "Pani Tadeusz"?

Uczniowie nie mogą też zapomnieć, żeby oprócz lektur powtórzyć też gramatykę. Na teście na pewno będą pytania sprawdzające znajomość typów zdań złożonych i terminów gramatycznych, np. imiesłów, spójnik, zaimek, dopełnienie.

Warto też przygotować się terminologi z zakresu kultury języka, bo CKE sprawdza umiejętność posługiwania się takimi terminami jak choćby homonim, antonim, neologizm, potocyzm, zapożyczenie.

Na koniec zmora wielu uczniów, czyli pytanie otwarte. W tej części muszą wykazać się umiejętnością konstruowania krótszej i dłuższej wypowiedzi. Do pierwszych należy m.in list podanie, czy ogłoszenie. Dłuższa wypowiedź to na przykład rozprawka lub charakterystyka.

Polecamy: Egzamin gimnazjalny 2014 Jak spędzić ostatni dzień przed egzaminem i wygrać ze stresem?

Polub nas na Facebooku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki