Dyrektor okręgowej komisji testacyjnej może zwolnić z obowiązku przystąpienia do testu gimnazjalnego:
- ucznia (słuchacza), któremu szczególny przypadek losowy lub zdrowotny uniemożliwia przystąpienie do testu gimnazjalnego w terminie ustalonym przez dyrektora Centralnej Komisji Testacyjnej (nie później niż do dnia 20 sierpnia danego roku) – na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły, złożony w porozumieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami) ucznia albo słuchaczem.
- z odpowiedniej części testu gimnazjalnego są zwolnieni laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim z zakresu jednego z grupy przedmiotów objętych testem gimnazjalnym, na podstawie zaświadczenia stwierdzającego uzyskanie tytułu odpowiednio laureata lub finalisty. Zaświadczenie przedkłada się przewodniczącemu szkolnego zespołu testacyjnego. Zwolnienie z części testu gimnazjalnego jest równoznaczne z uzyskaniem z odpowiedniej części testu gimnazjalnego najwyższego wyniku .
- ucznia (słuchacza) ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, mającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, który nie rokuje kontynuowania nauki w szkole ponadgimnazjalnej – na wniosek rodziców (prawnych opiekunów), pozytywnie zaopiniowany przez dyrektora szkoły.
- do testu gimnazjalnego nie przystępują uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym.
Czytaj też: EGZAMIN GIMNAZJALNY 2014: Jak obliczyć punkty do liceum?