Egzamin gimnazjalny to konieczny warunek do ubiegania się o miejsce w liceum czy innej szkole ponadgimnazjalnej. Inaczje mówiąc, lepiej napisać go na 0 proc. niż nie podejśc do testu. W takiej sytuacji gimnazjalista musi powtarzać trzecią klasę.
Gimnazjalista, który przystąpił do egzaminu i ukończył trzecią klasę może dostać maksymalnie 200 punktów. Połowę można zdobyć za egzamin kończący trzecią klasę. Wyniki z 5 egzaminów przedmiotowych (tzn. języka polskiego, matematyki, historii i wiedzy o społeczeństwie, przedmiotów przyrodniczych, języka obcego na poziomie podstawowym) są przeliczane w procentach: 0,2 punktu rekrutacyjnego za każdy 1 procent wyniku egzaminacyjnego.
Drugie 100 punktów można uzyskać za oceny na świadectwie i tzw. inne osiągnięcia ucznia. Składają się na nie: oceny na świadectwie z 4 przedmiotów wybranych przez kuratorium (obowiązkowo za język polski), za średnią z ocen lub posiadanie świadectwa z "czerwonym paskiem", za udział i sukcesy w konkursach przedmiotowych i tematycznych, honorowanych przez konkretne kuratorium, za osiągnięcia sportowe i artystyczne.
Zobacz też: Egzamin gimnazjalny 2014: Kiedy można przerwać i unieważnić egzamin?