Na egzaminie gimnazjalnym z części, która sprawdza wiedzę z historii i wiedzy o społeczeństwie komisja egzaminacyjna postanowiła zapytać uczniów o powstania! Jakie znacie i co o nich wiecie? Małe przypomnienie kilku najważniejszych:
listopadowe - powstanie przeciwko Rosji. Wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku
styczniowe - powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone 22 stycznia 1863. Spowodowane było rosnącym terrorem rosyjskim wobec Polski i Polaków
warszawskie - trwało od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku. Skierowane było przeciwko Niemcom i ZSRR, a zorganizowane zostało przez Armię Krajową.
Oprócz tego warto było dobrze przygotować się z pojęcia Unii Europejskiej: tego, jakie kraje do niej należą i od którego roku; czym był Kongres Wiedeński? Jak wyglądało utworzenie Księstwa Warszawskiego? Jakie były przyczyny pierwszej wojny światowej? Czy znacie odpowiedzi na te pytania? Jeśli tak, to egzamin gimnazjalny poszedłby wam z łatwością!
Czyżby pytania o powstania to realizacja nowej polityki historycznej zapowiadanej przez PiS?
Z informacji podawanych na bieżąco przez gimnazjalistów wynika, że pierwsza część egzaminu humanistycznego nie była prosta!
Jaka jeszcze wiedza została sprawdzona? Nasze informacje opieramy na donosach portalu dzienniklodzki.pl.
-
Wytłumacz pojecie dwuinstancyjności sądu.
-
Czy Litwa jest w Unii Europejskiej?
-
Na podstawie tekstu źródłowego dotyczącego różnych budowli, ustal kolejność chronologiczną ich wybudowania.
-
Na podstawie plakatów ustal, o jaką partię chodzi.
-
Pytania dotyczące prezydenta i jego kompetencji.
-
Mapa rozbicia dzielnicowego plus pytania: jaki władca dokonał rozbicia, w którym wieku to było i jakie grody należały do dzielnicy senioralnej
-
W którym roku Polska i Czechy weszły do Unii Europejskiej?
-
Kongres Wiedeński, utworzenie Księstwa Warszawskiego
-
Przyczyny pierwszej wojny światowej.
-
Tekst źródłowy o świętym przymierzu plus pytania do tekstu Mapka a obok władcy austriaccy. Uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące czasów panowania tych władców i wydarzeń.
-
Tekst źródłowy o uchodźcach plus pytanie: W jakim momencie obcokrajowiec staje się uchodźcą?
-
Teatr grecki i sejm walny na ilustracjach. Na ich podstawie odpowiedz na pytania
-
Na podstawie tekstów o o Babilonii, Rzymie, Grecji i Egipcie zaznacz na mapce, gdzie jest które państwo, którego dotyczy tekst.
-
Tekst źródłowy dotyczący przepisów związanych z reklamacjami. Uczniowie na jego podstawie musieli odpowiedź na pytania: prawda, fałsz.
-
Tekst źródłowy o wojnie trzynastoletniej.
Dzielcie się z nami swoimi wrażeniami! Oto kilka opinii.