EGZAMIN GIMNAZJALNY 25.04.2012 - część MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZA: MATEMATYKA, biologia, GEOGRAFIA, chemia, FIZYKA - OPINIE, jak się przygotować

2012-04-25 0:12

Egzamin matematyczno-przyrodniczy już w środę (25.04). Dla wielu gimnazjalistów jest to najtrudniejszy etap tzw. małej matury. Jak zatem przygotować się do tego wyzwania? Jakie opinie panują wśród młodzieży przystępującej do egzaminów?

Egzamin gimnazjalny z części matematyczno-przyrodniczej składa się z dwóch tur. Pierwsza obejmuje biologię, chemię, fizykę, geografię. Natomiast druga ma być sprawdzianem wiedzy z matematyki.

Przygotowania do małej matury zaczynają się właściwie już w szkole podstawowej. Zadaniem tego sprawdzianu wiedzy jest ocena rozwoju intelektualnego przyszłych absolwentów gimnazjum. Podczas przygotowań do egzaminu niezwykle istotna jest systematyczna nauka. Pomaga to właściwie w każdym elemencie testu. Nabyta wiedza jest dzięki temu właściwie wykorzystywana.

Poniżej przedstawiamy termin i podział Egzaminu Gimnazjalnego z części matematyczno-przyrodniczej:

Część matematyczno-przyrodnicza z zakresu przedmiotów przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka, geografia) - 25 kwietnia 2012 roku (środa), godz. 9.00

Część matematyczno-przyrodnicza z zakresu matematyki - 25 kwietnia 2012 roku (środa), godz. 10.45

Egzamin z części matematycznej

Część matematyczna egzaminu składa się zarówno z pytań zamkniętych, jak i zadań otwartych wymagających wykonania obliczeń. Czas na rozwiązanie testu to 90 minut. Gimnazjaliści mogą zabrać na salę przyrządy kreślarskie – kątomierz, linijkę, ołówek, gumkę oraz długopis bądź pióro do pisania. Oczywiście nie można mieć przy sobie tablic ze wzorami i kalkulatora.

Zdaniem młodzieży przystępującej do testu, pierwsza część jest loterią. Uważają, że łatwiej jest "strzelać" słabszym uczniom. Zadania zamknięte obejmują szeroki zakres wiedzy, a odpowiedzi są bardzo podobne do siebie - tak uważają gimnazjaliści. Inaczej rzecz ma się z zadaniami otwartymi. Tu potrzebna jest już znajomość zagadnienia. Zdobywanie punktów przez przypadek nie jest możliwe.

Młodzi ludzie podchodzący do egzaminu mają również inne wątpliwości. Nie wiedzą, czy przy zadaniach będą podawane wzory potrzebne do ich rozwiązania. Odpowiedź nie jest prosta. Zdaniem ekspertów wszystko będzie uzależnione od specyfiki poszczególnych pytań.

Co natomiast z tzw. przeciekami? Jak co roku się oczywiście pojawiają. Zazwyczaj prowadzą jednek do wirusów komputerowych. Sami uczniowie już w nie nie wierzą. Należy zatem utrwalić rzeczy znane, bo zupełnie nowych nie da rady sę nauczyć. Pozwoli to na wykorzystanie pełni możliwości podczas egzaminu.

Egzamin z części przyrodniczej

W częci przyrodniczej egzaminu uczniowie będą rozwiązywać zadania wyłącznie zamknięte. Gimnazjaliści zmierzą się z pytaniami z zakresu podstawy programowej przedmiotów takich, jak chemia, biologia, geografia oraz fizyka. Mają na to 60 minut. Przyszli absolwenci gimnazjum mają sporo zastrzeżeń do tej części małej matury. Powód jest przeważnie jeden - zbyt duża rozpiętość przedmiotowa. Młodzież nie wie do jakiego podręcznika najlepiej zajrzeć: z fizyki, biologii, a może z chemii?

Odpowiedź jest dość enigmatyczna. Najrozsądniej jest przygotowywać się odpowiednio wcześnie do egzaminu. Natomiast jeśli to już się nie udało, to należy usystematyzować wiedzę najbardziej powszechną i popularną z danych dziedzin. Poprawne rozwiązanie poszczególnych zadań jest o niebo łatwiejsze, gdy zdający dysponuje ogólną orientacją. Kreatywność i odpowiednia dedukcja mogą doprowadzić do końcowego sukcesu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki