Ekologiczny dom już niedługo
To brzmi jak utopia, ale program „SAMOspłacający się dom” przygotowany przez Bank Ochrony Środowiska (BOŚ Bank), który może zaowocować budową domów jednorodzinnych i jednocześnie wprowadzić na rynek sporą ilość zielonej energii jest całkiem realny. Program kompleksowo rozwiązuje budowę, finansowanie i wyposażenie tysięcy domów.
Każdy dom z własną elektrownią słoneczną
Założenia programu „SAMOspłacający się dom” zostały oparte na projekcie wyczekiwanej Ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), która ma umożliwiać budowę mikroelektrowni słonecznych (o mocy do 40 kW) na własne potrzeby i odsprzedaży nadwyżki zielonej energii do sieci po stałej cenie zagwarantowanej na 15 lat.
Jak będzie wyglądał darmowy dom?
>>> Zobacz galerię projektów SAMOspłacającego się domu
Dom jednorodzinny, który powstanie w ramach programu ma sam się sfinansować. Jedynym wkładem inwestora ma być działka o powierzchni minimum 2000 m2 (musi być ogrodzona i przynajmniej w połowie niezacieniona). Następnie trzeba się będzie zgłosić do któregoś z oddziału BOŚ i wybrać jeden z projektów domu proponowanych przez bank (projekty przygotował na cele tego programu MURATOR S.A.). Dom będzie wybudowany z konkretnie wskazanych w projekcie materiałów budowlanych i wyposażony zostanie w ekologiczne rozwiązania jak kolektory słoneczne, pompę ciepła, energooszczędny sprzęt AGD, bank wskaże także producentów ogniw fotowoltaicznych. Wyliczenia BOŚ Banku przewidują, że właściciel takiego domu z odsprzedaży energii może mieć wpływy miesięczne w wysokości ok. 3500 zł. Byłyby one przeznaczane na raty spłaty kredytu.
Kiedy ruszy inwestycja?
- Dzięki tym środkom realne stanie się sfinansowanie tego typu inwestycji. Dziś znajduje się ona jedynie w sferze marzeń przeciętnej polskiej rodziny. Uruchomienie Programu będzie jednak możliwe dopiero po wejściu w życie przepisów zawartych w projekcie Ustawy o odnawialnych źródłach energii – podkreśla Mariusz Klimczak, prezes zarządu BOŚ Banku.