Emerycie! "Super Express" radzi jak nie stracić mieszkania

2014-05-16 4:00

Czym jest odwrócony kredyt hipoteczny? To specyficzny rodzaj kredytu, zabezpieczonego hipoteką na nieruchomości (np. mieszkaniu, domu), do którego oferowania uprawnione będą wyłącznie banki, a zatem instytucje podlegające publicznemu nadzorowi sprawowanemu przez Komisję Nadzoru Finansowego. Specyfika tego kredytu polega na tym, że bank zobowiązuje się do wypłacania kredytobiorcy określonej kwoty środków pieniężnych w ratach lub jednorazowo, natomiast kredytobiorca nie dokonuje spłaty kredytu.

Pieniądze jednorazowo lub w ratach

Oznacza to, że osoba zaciągająca odwrócony kredyt hipoteczny nie musi się martwić, że wkrótce będzie musiała ten kredyt spłacić. Natomiast już po śmierci kredytobiorcy jego spadkobiercy będą mieli możliwość dokonania spłaty zadłużenia lub o ile nie wyrażą woli jego spłaty, będą zobowiązani do przeniesienia własności nieruchomości na bank. Spadkobiercy nie muszą zatem spłacać zobowiązania, które zaciągnął kredytobiorca, jednak nawet w sytuacji gdy nie zdecydują się na spłatę, bank będzie musiał zwrócić im kwotę, o jaką wartość nieruchomości przewyższa jego należność z tytułu umowy odwróconego kredytu hipotecznego.

Rodzina ma prawo pierwokupu

To rozwiązanie zapewnia odpowiednie zabezpieczenie zarówno dla osoby, która zaciąga odwrócony kredyt hipoteczny (osoba ta pozostaje do końca życia właścicielem nieruchomości), jak również dla jej spadkobierców, którzy nie zostają pozbawieni prawa decydowania o losach nieruchomości oraz uczestniczą w rozliczeniu zobowiązania. Przykładowo, w sytuacji kiedy śmierć kredytobiorcy nastąpi w krótkim czasie po zawarciu umowy, a wypłacona kwota kredytu jest relatywnie niska, spłata zadłużenia i zachowanie prawa do nieruchomości może być dla spadkobierców korzystnym rozwiązaniem.

Czas na konsultację i rezygnację

Każda osoba zainteresowana zawarciem umowy odwróconego kredytu hipotecznego otrzyma od banku formularz informacyjny, w którym znajdą się wszystkie istotne informacje na temat przewidywanej kwoty kredytu, terminu i sposobu jej wypłaty, kosztów, które w związku z tym kredytem będzie zobowiązany ponieść, sposobu zapłaty tych kosztów, jak również jego praw i obowiązków wynikających z umowy. Taki formularz bank będzie zobowiązany przekazać na co najmniej 7 dni przed zawarciem umowy, co powinno umożliwić spokojne zapoznanie się z ofertą, ewentualnie jej skonsultowanie np. z członkami rodziny. Ustawa precyzyjnie wymienia wszystkie najważniejsze elementy, które bank będzie musiał wskazać w umowie. Celem tak szczegółowej regulacji jest jak najpełniejsze zabezpieczenie interesów osób zawierających umowy. Jeżeli po zawarciu umowy senior zdecyduje, że jednak nie jest ona dla niego korzystna lub z innych względów będzie chciał z niej zrezygnować, ma prawo od umowy odstąpić, bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów, w terminie 30 dni od dnia jej zawarcia. Termin ten jest dłuższy niż np. termin na odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego, co jest działaniem zamierzonym i uwzględnia zarówno specyfikę samej usługi, jak również ma służyć zabezpieczeniu interesów seniorów.

Można spłacić bank

Niezależnie od możliwości odstąpienia od umowy senior będzie mógł w każdym czasie spłacić kredyt bez ponoszenia dodatkowych opłat. Nie spodziewamy się wprawdzie, że wcześniejsza spłata będzie zjawiskiem częstym, tym niemniej chcemy zapewnić osobom zawierającym umowy odwróconego kredytu hipotecznego taką możliwość. Zaproponowaliśmy również, aby odwrócone kredyty hipoteczne były udzielane wyłącznie w walucie, w której kredytobiorca uzyskuje większość dochodów. To rozwiązanie ma na celu ochronę seniorów przed ponoszeniem ryzyka walutowego.

Należy dbać o mieszkanie

Ze względu na fakt, iż nieruchomość pozostaje podstawowym źródłem zaspokojenia roszczeń banku wynikających z umowy odwróconego kredytu hipotecznego, konieczne jest zapewnienie utrzymania nieruchomości w odpowiednim stanie. Obowiązki związane z utrzymaniem nieruchomości spoczywają na kredytobiorcy, ponieważ to on jest właścicielem nieruchomości. Będzie zatem musiał terminowo opłacać podatki, opłaty z tytułu zużycia energii, wody czy gazu, powinien również w taki sposób korzystać z nieruchomości, aby nie doprowadzić do jej zniszczenia. Jeżeli kredytobiorca nie będzie wykonywał tych obowiązków, bank wezwie go do ich dopełnienia i wyznaczy termin na wywiązanie się z obowiązków, który nie może być krótszy niż 60 dni. Jeżeli pomimo wyznaczonego terminu senior nie wywiąże się z obowiązku, bank zaproponuje udzielenie mu upoważnienia do wykonywania obowiązków w imieniu seniora. To rozwiązanie może być szczególnie wygodne dla osób mających np. problemy z poruszaniem się.

Mieszkanie przejęte dopiero po śmierci

Odwrócony kredyt hipoteczny, jakkolwiek jest usługą specyficzną w działalności bankowej, został zaprojektowany jako umowa kredytu bankowego. Jakkolwiek sama umowa zostanie zawarta na czas nieokreślony, okres wypłaty środków pieniężnych na rzecz kredytobiorcy zostanie w umowie wskazany. Oznacza to, że nie w każdym przypadku środki pieniężne będą seniorowi wypłacane dożywotnio. Jeżeli senior będzie żył dłużej, niż wynosi okres kredytowania ustalony w umowie odwróconego kredytu hipotecznego, wówczas bank przestanie wypłacać mu środki pieniężne. Senior będzie jednak mógł w nieruchomości pozostać aż do dnia swojej śmierci, a bank do tego czasu nie będzie mógł żądać zwrotu kwoty kredytu.

Czytaj: Emerycie! Leki znowu zdrożeją!

Wiadomości Se.pl na Facebooku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki