Emerytura pełna energii. Zdrowie w zasięgu wzroku

i

Autor: materiały prasowe

Emerytura pełna energii. Zdrowie w zasięgu wzroku

2017-10-26 2:00

Wraz z wiekiem nasz wzrok może ulec pogorszeniu, jednak bez specjalistycznych badań w gabinecie okulistycznym trudno o właściwą diagnozę. Tymczasem według badania CBOS przeprowadzonego na zlecenie Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok prawie co trzeci Polak badał ostatnio wzrok ponad dwa lata temu, a 7 proc. ankietowanych nigdy nie badało swoich oczu.

Światowa Organizacja Zdrowia WHO zwraca uwagę, że jeśli nie poprawi się profilaktyka w walce z chorobami i wadami oczu, w 2020 roku około 75 mln osób na świecie będzie całkowicie Zanim trafimy do gabinetu okulisty, możemy samodzielnie prowadzić regularną kontrolę naszych oczu. Za zmysł wzroku odpowiadają dwa organy, dlatego niekiedy nie zdajemy sobie sprawy, że jedno z oczu choruje (zwłaszcza kiedy pogorszenie widzenia następuje powoli). Prostym testem jest zasłanianie jednego oka i porównywanie jakości widzenia okiem prawym i lewym, co pozwala wychwycić pierwsze nieprawidłowości. Główną przyczyną pogorszenia widzenia w starszym wieku jest zmętnienie soczewki, czyli zaćma. Nie mamy większego wpływu na rozwinięcie się tej choroby, gdyż jej pojawienie się zwykle wynika ze starzenia się organizmu. Chociaż zwraca się uwagę na możliwość szkodliwego działania promieniowania słonecznego i wpływ czynników środowiskowych (np. palenie papierosów, promieniowanie podczerwone) oraz chorób współwystępujących, takich jak cukrzyca. Leczenie zaćmy polega na operacyjnym usunięciu nieprzeziernej soczewki i zastąpieniu jej soczewką sztuczną. W większości przypadków jest to zabieg bezpieczny, trwający kilkanaście minut, coraz częściej przeprowadzany w ramach jednodniowej hospitalizacji.

NA JAKIE INNE OBJAWY NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Kiedy podczas czytania wydaje nam się, że tekst w gazecie nie jest równy, a linie proste krzywią się, jest to sygnał alarmowy, który może świadczyć o pojawieniu się dysfunkcji plamki żółtej. Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), dotyczy około 8 proc. osób po 50. r.ż. Plamka odpowiada za widzenie centralne i ostrość wzroku, dlatego osoba dotknięta zaawansowanym stadium choroby będzie skarżyła się na obecność okrągłej „zasłony" w centrum pola widzenia (z zachowanym widzeniem obwodowym). Spośród dwóch postaci zwyrodnienia plamki związanego
z wiekiem – suchej i wysiękowej – dysponujemy obecnie lekami na tę drugą, groźniejszą formę. Lecznicze przeciwciała podaje się w postaci zastrzyków do wnętrza oka (w ramach programu lekowego wprowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia). Pozytywny wpływ na plamkę ma również odpowiednia dieta, bogata w antyoksydanty, m.in. w luteinę (jarmuż, szpinak, natka pietruszki, papryka), zeaksantynę (brokuły, kukurydza, pomidory) oraz unikanie dymu tytoniowego. Do samodzielnego sprawdzania funkcji plamki polecany jest test Amslera, podczas którego osobno dla oka prawego i lewego (w okularach do czytania) możemy ocenić, czy linie na kartce w kratkę są proste.

CZY SAMOKONTROLA WZROKU WYSTARCZY

Samodzielne badanie to za mało, aby być pewnym, że z naszymi oczami nie dzieje się nic złego. Część chorób oczu przebiega skrycie, a objawy zauważalne są przez pacjenta dopiero w późnym stadium zaawansowania. Do takich schorzeń oczu należy m.in. jaskra. Pogorszenie widzenia wywołane jest na skutek nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, a obecnie jedynym modyfikowalnym czynnikiem rozwoju jaskry jest podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, gdyż poza gabinetem okulistycznym nie mamy możliwości wykonania takiego pomiaru i szczegółowej kontroli wzroku.

WIKTORIA KUBISIAK, LEKARZ PZU ZDROWIE

-

ONI TEŻ MAJĄ KŁOPOT ZE WZROKIEM

Na zwyrodnienie plamki żółtej cierpi Roman Kłosowski, niezapomniany Maliniak z „Czterdziestolatka". Aktor długo lekceważył chorobę, choć nie radził sobie z podstawowymi czynnościami. Przeszedł operację, ale poprawa jakości widzenia była tylko chwilowa. Dariusz Gnatowski, Boczek z serialu komediowego „Świat według Kiepskich", oraz Rudi Schuberth znany z takich szlagierów jak „Córka rybaka" czy „Monika, dziewczyna ratownika" mają bardzo poważne problemy ze wzrokiem z powodu cukrzycy. Bardzo słaby wzrok ma także gwiazda TVN Małgorzata Rozenek. Celebrytka nosi szkła kontaktowe. Podobny kłopot ma Johnny Depp. Amerykański aktor w ogóle nie widzi na lewe oko, a prawym dostrzega tylko to, co znajduje się w odległości kilku centymetrów od niego.

 

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki