Błędy w eWUŚ! System usuwa pacjentów z listy ubezpieczonych!

2013-09-23 14:21

System eWUŚ miał usprawnić działanie polskiej służby zdrowia. Tymczasem prowadzi do rozrostu biurokracji, ponieważ sam usuwa pacjentów z listy ubezpieczonych. Ci z kolei muszą później pisemnie wyjaśniać, że przysługuje im prawo do bezpłatnego leczenia...

Jak donosi "Gazeta Wyborcza" problem "znikania" z listy pacjentów, którym przysługuje bezpłatne leczenie, dotyczy głównie osób bez stałej pracy i studentów.

Nie wszyscy wiedzą, że po ukończeniu 18. roku życia dziecko automatycznie traci prawo do opieki zdrowotnej na koszt NFZ. Podobnie jest z osobami, które nie mają stałej pracy lub tymi, którzy chorują dłużej niż miesiąc. W tym przypadku pracodawca przestaje płacić składkę zdrowotną.

ZOBACZ: eWUŚ zapisze cię do lekarza! Rewolucja w systemie rejestracji pacjentów

eWUŚ zapisze cię do lekarza! Rewolucja w systemie rejestracji pacjentów

https://www.se.pl/wiadomosci/polska/ewus-zapisze-cie-do-lekarza-rewolucja-w-systemie-rejestracji-pacjentow-aa-zDvD-d48y-ri7C.html

Wszystkie te osoby są automatycznie wykreślane z systemu eWUŚ i po stawieniu się w szpitalu, bądź przychodni dowiadują się, że oczywiście z leczenia mogą skorzystać, ale będą musieli za to zapłacić. Jeśli jednak jesteśmy pewni, że wykreślenie z listy jest spowodowane błędem systemu, możemy złożyć pisemne oświadczenie, na podstawie którego przychodnia rozlicza się później z Narodowym Funduszem Zdrowia. Problem w tym, że pacjenci nie zawsze otrzymują w rejestracji informację o możliwości napisania takiej deklaracji.

- Można naprawić błąd w programie eWUŚ - powiedział "Gazecie Wyborczej" Marek Balicki, były minister zdrowia, dziś dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie. - Najlepiej jednak uznać, że wszyscy polscy obywatele mieszkający w Polsce są ubezpieczeni, i pilnować płacenia składek od każdego źródła ich dochodów. Tak jak urzędy skarbowe pilnują płacenia podatków - dodaje.

NFZ nie widzi jednak problemu i systemu eWUŚ zmieniać nie zamierza. Co więcej, od przyszłego roku planuje na podstawie danych z systemu weryfikować umowy z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej, którzy otrzymują stałe kwoty za każdego przypisanego do nich pacjenta. Po zmianach, nie będą dostawać pieniędzy za osoby uznane przez system za nieubezpieczone.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki