Nie trzeba jechać w góry, aby się dobrze bawić. W czasie ferii zimowych w miastach organizowane są różne atrakcje, które umilą dzieciom i młodzieży szkolnej ten czas. Do wyboru są lodowiska, narty i zabawy sportowe, zajęcia plastyczne, muzyczne oraz teatralne, a także wiele różnorodnych warsztatów. Warto skorzystać z atrakcji, jakie oferuje program "Zima w mieście". W ramach akcji zajęcia organizowane są w domach kultury, szkołach, bibliotekach publicznych, muzeach czy ośrodkach sportu. Ofert jest naprawdę dużo.
Ferie na sportowo
Dwa tygodnie zimowego lenistwa warto spędzić aktywnie i zażyć trochę ruchu. Do wyboru mamy łyżwy, narty, basen i inne zajęcia sportowe. To doskonały sposób na dobrą zabawę, i to nie przed telewizorem czy komputerem.
Na lodowisku
Nawet jeśli nie macie własnego sprzętu, możecie cieszyć się jazdą. Przy wielu lodowiskach działają wypożyczalnie oferujące profesjonalny sprzęt - łyżwy figurowe oraz hokejówki. Nie umiesz jeździć? To też nie problem. Możesz skorzystać z usług wykwalifikowanych instruktorów, którzy pomogą ci w postawieniu pierwszych kroków na lodzie oraz w doskonaleniu twoich umiejętności. Wiele lodowisk oferuje także szkółki łyżwiarskie dla najmłodszych.
Większość lodowisk proponuje w tym okresie zniżki dla uczniów za okazaniem ważnej legitymacji szkolnej, ale są też i takie, które zapraszają uczniów bezpłatnie.
Dużą popularnością cieszą się lodowiska kryte, niezależne od kaprysów pogody. Lodowiska pod dachem znajdują się w dużych i mniejszych miastach, m.in. w: Bytomiu, Bielsku-Białej, Cieszynie, Dębicy, Elblągu, Giżycku, Gdańsku, Gdyni, Gliwicach, Głogowie, Gorzowie Wlkp., Jastrzębiu-Zdroju, Kaliszu, Katowicach, Krakowie, Krynicy-Zdroju, Lublinie, Łodzi, Margoninie, Misiałku, Opolu, Pile, Poznaniu, Sosnowcu, Suchym Lesie, Swarzędzu, Szczecinie, Śremie, Świdnicy, Tarnowie Podgórnym, Toruniu, Tychach, Nowym Targu, Oświęcimiu, Warszawie, Wrocławiu, Złotowie, Żyrardowie.
Co więcej, niektóre lodowiska są częścią innych obiektów sportowych. Po łyżwach można od razu wziąć kąpiel.
Na basenie
To superoferta dla wszystkich pływaków! Pływalnie zapraszają dzieci i młodzież do aktywnego spędzania czasu na basenie. Wejścia dla wszystkich uczniów z ważną legitymacją szkolną są często w określonych godzinach darmowe lub za symboliczną złotówkę. Ferie zimowe to świetna okazja do nauki pływania i zabawy w wodzie. Na pływalniach pracują doświadczeni ratownicy, którzy dbają o bezpieczeństwo uczniów.
Na stoku
Amatorzy białego szaleństwa mogą wybrać się na narty. Można jeździć na nartach biegowych lub zjeżdżać ze stoku. I chociaż wysokich stoków nie ma w całym kraju, to nie znaczy, że nie ma gdzie jeździć na nartach, również zjazdowych.
Stoki narciarskie,
niekoniecznie górskie:
l Na Mazowszu narciarze mają do dyspozycji działający przez cały rok wyciąg na warszawskiej Górce Szczęśliwickiej, długość trasy wynosi ponad 700 m. Jest tu całoroczna trasa dla narciarzy i snowboardzistów pokryta specjalną nawierzchnią, tor do slalomu, nauka jazdy na nartach i snowboardzie.
l Na stoku w Myślęcinku o wysokości 107 m n.p.m. przygotowano 3 trasy zjazdowe. Dwie trasy o długości 230 i 200 m dostępne są dla osób umiejących jeździć, natomiast dla dzieci i osób początkujących udostępniono trasę krótką o długości 100 m. Dodatkową atrakcją jest snowpark z dwiema skoczniami i licznymi przeszkodami.
l W Kielcach stok narciarski "Telegraf" posiada dwa wyciągi orczykowe, w tym jeden podwójny, oraz czteroosobowy wyciąg krzesełkowy. Trasa zjazdowa o długości 500 metrów jest dobrze oświetlona, natomiast zimą, jeśli jest potrzeba, sztucznie dośnieżana.
l Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie wyposażona jest w dwa wyciągi orczykowe. Posiada pięć tras zjazdowych o różnym stopniu trudności o łącznej długości ok. 2000 m. Specjalnie przygotowany snowpark na pewno ucieszy snowboardzistów. Na miejscu można wypożyczyć niezbędny sprzęt.
l Na Szczecińskiej Gubałówce są tor saneczkowy i trasa dla narciarzy. Do dyspozycji są jeden wyciąg i dwie trasy zjazdowe - sztucznie dośnieżane i oświetlane po zmroku. Zjeżdżać na nartach w czasie ferii można też w Starej Studnicy. Po wjechaniu na górę wyciągiem orczykowym można skorzystać z jednej z dwóch tras zjazdowych.
l Na Łysą Górę w Sopocie prowadzi wyciąg orczykowy o łącznej długości 286 metrów umożliwiający zjazd z wysokości 39 metrów. Snowpark nie pozwoli się nudzić snowboardzistom, którzy mają do dyspozycji wyskocznie i rampy. Trasy przygotowane są ratrakiem, sztucznie naśnieżane i oświetlone. Na miejscu znajduje się wypożyczalnia sprzętu sportowego oraz prowadzona jest szkółka narciarska.
l Na poznańskiej Malcie oraz w Chodzieży stoki narciarskie są naśnieżane i oświetlane po zmroku. W obu ośrodkach można korzystać ze szkółek narciarskich i snowboardowych. Ponadto można skorzystać z wypożyczalni sprzętu oraz serwisu narciarskiego.
l Zjeżdżać na nartach można też w samym Lublinie, gdzie jest stok Globus z dwiema trasami i dwoma wyciągami, oraz w Kazimierzu Dolnym, który posiada cztery trasy zjazdowe, najdłuższa ma 590 m. Cała trasa wieczorem jest sztucznie oświetlona, regularnie dośnieżana oraz codziennie ratrakowana.
Zima w mieście
"Zima w mieście" to akcja, która od wielu lat cieszy się popularnością. W domach kultury, teatrach, ośrodkach sportu i innych miejscach, w których na co dzień organizowane są różnego rodzaju płatne zajęcia, w czasie ferii zimowych są one darmowe lub opłata jest symboliczna (są one dofinansowane przez gminy czy miasta). Dzieci mogą chodzić na zajęcia m.in. z ceramiki, taneczne i wokalne, teatralne, nauki gry na gitarze czy sztuk walki. Organizowane są wyjścia do kina, na koncerty czy spektakle teatralne (grupowe bilety są tańsze). "Zima w mieście" to także specjalna oferta basenów i lodowisk - wstęp na wiele obiektów jest bezpłatny. Część organizatorów uczestniczących w akcji "Zima w mieście ślizgawek" zapewnia też darmowe wypożyczalnie łyżew i kasków, szatnie czy punkty ostrzenia łyżew. W ramach akcji są organizowane różne gry i zabawy na lodzie, jak również zawody łyżwiarskie. W halach sportowych można pograć w piłkę nożną, siatkową, koszykówkę, ping-ponga i inne gry zespołowe.
A może kręgle
Kręgle to łatwy i niewymagający specjalnego treningu sport. Ferie to doskonały czas, by się o tym przekonać. W ramach programu "Zima w mieście" jest miejsce, w którym dzieci mogą porzucać kulą. W niektórych kręgielniach mogą to zrobić za darmo w godzinach przedpołudniowych. Z oferty tej mogą korzystać grupy zorganizowane, jak i osoby indywidualne.
Dla mniej aktywnych są do wyboru zajęcia edukacyjne, kulturalne i spotkania w muzeach czy bibliotekach.
Ferie w muzeum
Uczniów, którzy w ferie chcą się nauczyć czegoś nowego, rozwinąć swoje zainteresowania lub odnaleźć nowe pasje, zapraszają muzea biorące udział w akcji "Zima w mieście". Na tego typu zajęcia zwykle obowiązują zapisy, ale za to są one bezpłatne lub kosztują symboliczną kwotę.
Ferie w bibliotece
Warto zapoznać się z ofertą bibliotek publicznych, niektóre proponują bezpłatne zajęcia dla dzieci, a na nich głośnie czytanie, rozwiązywanie zagadek czy zajęcia plastyczne. Ponadto również spotkania z ciekawymi ludźmi. Placówki zapraszają gości, którzy opowiadają o swoich pasjach, podróżach, zwierzętach czy o pracy, którą wykonują.
Zabawy na śniegu
Dzieci uwielbiają tworzyć. Zaproponujmy im zabawę w śnieżne rzeźby. Niech puszczą wodze fantazji i oprócz tradycyjnego bałwanka ulepią śmieszne (niekoniecznie rzeczywiste) postaci ze śnieżnych kul, na przykład misia, jeża (małe patyki posłużą za igły), ludziki, kosmitów i wiele innych. A jeżeli śniegu jest pod dostatkiem, można zbudować fortece igloo czy labirynt. Im będzie większy - tym lepiej!
A może malunki na śniegu? Wystarczy kupić barwniki spożywcze, wymieszać je z wodą i przelać do pojemników po płynie do mycia szyb z opcją pryskania. Farbę domowej roboty rozpylamy na śniegowym płótnie malarskim, tworząc fantazyjne wzory. Efekt będzie niesamowity.
Dzieci będą miały też frajdę, rzucając śnieżkami do celu. Celem może być położony na śniegu kolorowy sznurek, skakanka lub zawieszone na drzewie koło hula-hop.
Zabawa w orzełka - kładziemy się na śniegu, na plecach, szeroko rozkładamy ręce i nogi i ruszamy nimi, by na śniegu został ślad. W ten sposób powstaje wizerunek orła.
W domu
Ferie zimowe mogą być też czasem przeznaczone na nadrabianie zaległości książkowych. A wieczory można spędzić na grze w gry planszowe czy karciane. Mogą to też być kuchenne eksperymenty, czyli wspólne pichcenie. Czy robienie karmnika dla ptaków. Wystarczy posmarować rolki po papierze toaletowym masłem orzechowym, a potem osypać gotową karmą dla ptaków kupioną w sklepie zoologicznym. Przewiązane kolorową wstążką będą cieszyć nie tylko głodne ptaki, ale i usatysfakcjonowane dzieci. I koniecznie piżama party, jeśli tylko warunki mieszkaniowe na to pozwalają. Daj możliwość dziecku zaproszenia najbliższych przyjaciół, aby mogli zostać na noc, i w tę noc pozwól im się bawić do późna.