Filmy o katastrofie smoleńskiej - co WARTO OBEJRZEĆ, by wyrobić sobie zdanie

2011-04-10 13:04

Choć od katastrofy polskiego tupolewa pod Smoleńskiem minął dopiero rok, powstało już na jej temat kilka filmów dokumentalnych. Rozpoczęły się także zdjęcia do filmu fabularnego o katastrofie, w którym zagra wielu znanych aktorów.

"Mgła", Maria Dłużewska, Joanna Lichocka - bohaterami filmu są członkowie Kancelarii Prezydenta, którzy opowiadają o przygotowaniach do wyjazdu na uroczystości w Katyniu, o zachowaniu członków rządu oraz ambasadora Rosji w Polsce. Opisują katastrofę Tu-154M, to, co zastali na miejscu tragedii oraz mówią o postępowaniu Rosjan oraz ekipy towarzyszącej premierowi Donaldowi Tuskowi w Smoleńsku.

"Solidarni 2010", Ewa Stankiewicz, Jan Pospieszalski - to zapis rozmów, jakie dokumentalistka Ewa Stankiewicz i publicysta Jan Pospieszalski przeprowadzili w ciągu 9 dni żałoby narodowej na Krakowskim Przedmieściu Warszawie oraz w Krakowie podczas uroczystości pogrzebowych Pary Prezydenckiej.

"Krzyż", Ewa Stankiewicz, Jan Pospieszalski - drugi film Ewy Stankiewicz i Jana Pospieszalskiego. Tym razem wspólnie dokumentują to, co działo się na Krakowskim Przedmieściu pod krzyżem postawionym przed Pałacem Prezydenckim po katastrofie smoleńskiej.

"List z Polski", Artur Dmochowski , Mariusz Pilis - film został wyemitowany w Holandii, polscy widzowie znają go z internetu. Wypowiadają się w nim m.in. Wiktor Juszczenko i Władimir Bukowski. Autorzy filmu krytykują postawę bezgranicznego zaufania Rosji i oddanie jej śledztwa w sprawie katastrofy. Podważają wiarygodność rosyjskiego śledztwa i pokazują międzynarodowy kontekst wydarzeń.

"Prosto z nieba", Piotr Matwiejczyk - akcja filmu według własnego scenariusza Piotra Matwiejczyka rozpoczyna się przed świtem 10 kwietnia 2010 i z każdą minutą przybliża widzów do pierwszych wieści o problemach z lądowaniem, katastrofie i ofiarach. Zdjęcia rozpoczęły się w lutym. Na ekranie zobaczymy m.in. Olgę Bołądź, Renatę Dancewicz, Eryka Lubosa i Marcina Bosaka.

"Lista pasażerów (cz. 1 i 2)", Ewa Stankiewicz, Jan Pospieszalski - trzeci film Ewy Stankiewicz i Jana Pospieszalskiego to wspomnienia rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Składa się na niego 12 krótkich etiud, portretów osób, które zginęły w Smoleńsku, stworzonych na podstawie rozmów z ich najbliższymi. Można posłuchać m.in. opowieści córki i żony Zbigniewa Wassermanna, cioci Sebastiana Karpiniuka, bliskich Macieja Płażyńskiego czy stewardessy Justyny Moniuszko. Stankiewicz i Pospieszalski mają już materiał na kolejne 18 portretów, docelowo chcą nakręcić wspomnienia bliskich wszystkich 96 pasażerów Tu-154.

"10.04.2010", Anita Gargas - to reportaż śledczy zrealizowany w Rosji. Anita Gargas pyta o szczegóły świadków katastrofy: Rosjan i polskiego montażystę Sławomira Wiśniewskiego. W filmie znajduje się również wywiad z matką Lecha i Jarosława Kaczyńskich, Jadwigą Kaczyńską. Producentem filmu jest "Gazeta Polska".

"W milczeniu", Ewa Ewart - wyemitowany przez TVN film dokumentalny dziennikarki BBC. Ewart pokazuje katastrofę smoleńską z punktu widzenia rodzin osób, które w niej zginęły.

"Smoleński lot", Monika Sieradzka - film nakręcony dla TVP1 na rocznicę katastrofy smoleńskiej. Bohaterem filmu jest rodzina, dotknięta zarówno przez zbrodnię katyńską, jak i tragedię z 10 kwietnia 2010. Film to zapis podróży jej członków do miejsc, w których rozegrały się te dramatyczne wydarzenia.

"Katastrofa", Artur Żmijewski - to zapis zachowań Polaków po katastrofie smoleńskiej. Żmijewski pokazuje, jak Polacy, zamiast jednoczyć się w obliczu tragedii, podzielili się na dwa zwalczające się obozy.

Film o katastrofie smoleńskiej przygotowuje również Witold Gadowski, dziennikarz i były dyrektor TVP1.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki