Raport Banku PEKAO S.A

i

Autor: Shutterstock

Raport Banku PEKAO S.A

Firmy potrzebują wsparcia. Sinusoida nastrojów i nowe wyzwania - raport Banku Pekao o sytuacji mikro, małych i średnich firm w latach 2021-2022.

2022-09-01 0:05

12. raport Banku Pekao pokazuje, że choć sytuacja małych i średnich przedsiębiorstw nadal nie jest najlepsza, to poprawiła się względem 2020 roku. W momencie opracowywania raportu ankietowani przedsiębiorcy przejawiali optymizm odnośnie obecnego, 2022 roku. Trzeba jednak pamiętać, że sytuacja zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej, zmienia się bardzo dynamicznie. Przedsiębiorcy także lepiej oceniają stan polskiej gospodarki oraz ogólnie sytuację w swojej branży.

- Napięta, skomplikowana sytuacja zarówno w kraju, jak i na planie międzynarodowym, wywołuje w przedsiębiorcach, ekonomistach i analitykach naturalną potrzebę posiadania dokładnych, kompleksowo zebranych i przejrzyście opracowanych informacji. Jestem pewna, że najnowszy raport Banku Pekao spełnia tę potrzebę w odniesieniu do sektora mikro, małych i średnich firm – mówi Dominika Byrska, Dyrektor Biura Departamentu Strategii i Rozwoju Bankowości Przedsiębiorstw, Banku Pekao S.A.

Ubiegłoroczny raport Banku Pekao to portret sektora pogrążonego w kryzysie związanym z pandemią. Po osiągniętym w 2019 roku rekordowym wyniku Ogólnego Wskaźnika Koniunktury 102,6 pkt (na skali 50-150 pkt), rezultat za 2020 r. spadł poniżej „neutralnego” progu 100 pkt i wyniósł jedyne 91,4 pkt. Było to efektem kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Gospodarka zaczęła nadrabiać straty dopiero w 2021 roku. Ogólny Wskaźnik Koniunktury za rok 2021 to 93,9 pkt. Oznacza to, że sektor MMŚP w Polsce nadal nie znajduje się w najlepszej kondycji, ale przedsiębiorcy nieco bardziej optymistycznie spoglądają w przyszłość.

Dużo ciekawych danych

Raport Banku Pekao porusza szereg istotnych dla sektora MMŚP tematów:

  • wzrost gospodarczy,
  • perspektywy wzrostu konsumpcji i inwestycji,
  • sytuacja na rynku pracy i wynagrodzeń,
  • inflacja.

Wszelkie dane statystyczne można wygodnie przeanalizować, zarówno na szczeblu regionów, jak i podregionów, z podziałem na branże czy wielkość firm.

I tak na przykład najlepszą koniunkturę w skali kraju odnotował sektor budowlany, najgorszą natomiast – handlowy, który wciąż najdotkliwiej odczuwa wszelkie konsekwencje związane z pandemicznymi regulacjami i ograniczeniami. Utrzymuje się także obserwowana już od kilku lat korelacja pomiędzy wielkością firmy a jej statystycznym Ogólnym Wskaźnikiem Koniunktury. Najgorzej radzą sobie mikrofirmy (średni OWK na poziomie 93,8 pkt), nieco lepiej małe przedsiębiorstwa (94,4 pkt), natomiast średnie firmy jako jedyne wybiły się powyżej neutrum, uzyskując 101,6 pkt.

OWP jest też różny w zależności od regionu - zaobserwowano duży wzrost wskaźnika w województwach: lubuskim (+4,61 pkt.), warmińsko-mazurskim (+4,30 pkt.), podlaskim (+3,75 pkt.) oraz wielkopolskim (+3,45 pkt.).

W momencie opracowywania raportu ankietowani przedsiębiorcy przejawiali optymizm odnośnie nadchodzącego roku, ale sytuacja gospodarcza jest bardzo dynamiczna.

Rośnie niepewność

Tradycyjnie raport Pekao oprócz części ogólnej ma także część poświęconą tematowi specjalnemu. Tym razem brzmi on: „Sinusoida nastrojów – w cieniu nowych wyzwań”. Tytuł ten nawiązuje do rozrastającego się stale katalogu czynników wpływających na postępującą destabilizację gospodarki, wzrost niepewności panującej wśród przedsiębiorców oraz zaniepokojenie pracowników. Rosnąca amplituda tej sinusoidy to wynik między innymi rosnącej inflacji, podniesienia stóp procentowych i gwałtownych zmian na rynku pracy.

Autorzy raportu przeprowadzili prawie 7 tysięcy rozmów z przedsiębiorcami, każdemu zadając taki sam zestaw pytań – np. o presję na zwiększenie wynagrodzeń ze strony pracowników albo o plany na przyszłość. Zakrojone na tak szeroką skalę badanie pozwoliło uzyskać bardzo ciekawy, a przy tym stosunkowo kompletny obraz „sinusoidy nastrojów”.

Raport nie byłby pełen bez rozmów z ekspertami – ekonomistami czy wykładowcami akademickimi. Publikacja najnowszego raportu zbiega się bowiem z wyjątkowo trudnym czasem dla Polski i Europy: przewiduje się, że jesienią nastąpi uderzenie kolejnej fali koronawirusa, inflacja bije kolejne rekordy, napaść Rosji na Ukrainę wywiera wpływ nie tylko na nasz kraj, ale i cały kontynent.

Z pełną treścią raportu można zapoznać się klikając w link: https://www.pekao.com.pl/raport-msp/

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają