Jeśli myślisz, że z twoim dzieckiem wszystko jest w porządku, bo grzecznie bawi się białymi lalkami, na pewno jesteś w błędzie. Portal Mamadu i Fronda przywołują test wykonany w latach 30. XX wieku. Wówczas amerykański psycholog Kenneth Clark wykonał na 300 dzieciach eksperyment polegający na wyborze lalki z białym bądź czarnym odcieniem skóry. Warto jednak zaznaczyć, że w tamtym czasie społeczeństwo było przesiąknięte rasizmem, a eksperyment został wykonany tylko wśród dzieci czarnoskórych. Aż 63 procent dzieci wybrało białą lalkę. Gdy pytano dziecko o to, która lalka jest „zła”, dziecko najczęściej odpowiadało, że czarna. Dlaczego? Ponieważ… jest czarna. Eksperyment ten stał się później podstawą do zniesienia segregacji rasowej w szkołach.
Zobacz też: Skandal! Haribo wycofuje "rasistowskie żelki"!
Eksperyment na lalkach wczoraj i dziś
W 2005 roku eksperyment Clarka został powtórzony. Eksperyment miał sprawdzić jak wygląda samoocena czarnoskórej młodzieży i jak czarnoskóre nastolatki postrzegają siebie. Eksperyment został przeprowadzony na 21 nastolatkach i o dziwo... wyniki były bardzo podobne do tych z eksperymentu Clarka! Czarnoskóre dzieci nadal miały zaniżone poczucie własnej wartości: biały kolor skóry był uznawany przez nich jako wyznacznik piękna.
Uprzedzenia mają już dzieci w wieku 9 miesięcy!
O tym, że uprzedzenia rasistowskie tworzą się w naszych głowach już od małego, może świadczyć fakt, że dzieci, kiedy mają około dziewięciu miesięcy, nie rozpoznają twarzy ludzi innej rasy. Ciekawe jest to, że dzieci do 5. miesiąca życia nie mają problemu z rozpoznaniem emocji na twarzy ludzi innej rasy. Zdolność ta zanika właśnie w 9. miesiącu życia.
Poniżej zamieszczamy wideo z testu wykonanego na białych dzieciach.
Większość dzieci wskazywało białą lalkę z jasnymi włosami - kiedy miały wskazać, która lalka jest najładniejsza.