Fryderyk Chopin i George Sand – najsłynniejszy romans XIX w.

2021-02-22 6:11

Nietypowa para, dziwaczny związek, romans, na temat którego huczało w Europie przez 10 lat. Ona mężatka, kobieta wyzwolona, autorka popularnych książek, które trafiały na listę zakazaną. On, młodszy o sześć lat – wątły, schorowany kompozytor o nieprzeciętnym talencie, wielbiony na europejskich salonach. Ekscentryczna George Sand miała wielu kochanków, ale to Fryderyk Chopin stał się jej wielką miłością. Bez niezwykłej opieki Sand genialny kompozytor nie stworzyłby wielu najważniejszych utworów. Dzięki niej, jak twierdzili współcześni, żył dziesięć lat dłużej. Choć początkowo Chopin nie był zainteresowany Sand, ale udało się jej go rozkochać.

Kobieta z przeszłością

Naprawdę nazywała się Aurora Dupin. W wieku 18 lat poślubiła barona Casimira Dudevanta, z którym miała dwójkę dzieci - Maurycego i Solange. Małżonkowie żyli w separacji. Aurora zamieszkała w Paryżu z pisarzem Jules'em Sandeau, od jego nazwiska wzięła męski pseudonim. Zaczęła pisać książki i szybko znalazła się w centrum życia artystycznego. Nosiła się po męsku, słynęła z ekstrawagancji i swobodnego trybu życia, paliła papierosy, piła wódkę, publicznie wyrażała swe poglądy. Tworzyła z łatwością, pisarstwo traktowała jak zawód, jej dzieła były bardzo popularne, choć często zakazane. Wdziękiem i inteligencją zdobywała serca mężczyzn. Na jej liście licznych kochanków znaleźli się m.in. poeta Alfred de Musset, dramaturg Prosper Mérimée, muzyk Ferenc Liszt.

Miłość nie od pierwszego wejrzenia

Sand miała 35 lat, jak wpadł jej w oko Chopin, królujący na paryskich salonach i cieszący się zainteresowaniem pań. W tym czasie był do wzięcia, zerwane zostały jego zaręczyny z Marią Wodzińską. Wrażenie, jakie zrobiła George na Chopinie po pierwszym spotkaniu w 1936 r. było zdecydowanie negatywne. -"Jaka ona antypatyczna! Czy to w ogóle kobieta? „ - pisał do przyjaciół. Ale zapraszał ją na wieczory do swojego salonu. Pisarka go pokochała i walczyła o jego względy. Trzy słowa jakie do niego napisała - On Vous adore (Ktoś Pana uwielbia) nazwano najbardziej lakonicznym listem miłosnym w historii. Kartkę papieru, na której George Sand skreśliła te słowa, Chopin zachował do końca życia. Muzyk początkowo ignorował jej starania, ale poddał się miłości i namiętności po kilkunastu miesiącach podchodów.

Podróż na Majorkę

Płomienny romans kwitł, kiedy dla ratowania zdrowia Fryderyka jesienią 1838 roku, kochankowie popłynęli na Majorkę. Ciepły klimat ma przywrócić choremu zdrowie. Wszystko układało się dobrze. George z dziećmi i Chopin wypoczywali i zwiedzali wyspę. Najpierw mieszkali w willi koło Palma di Majorca, ale stwierdzenie u Chopina gruźlicy oraz ostre hiszpańskie przepisy sanitarne zmusiły ich do przeniesienia się do klasztoru kartuzów w Valldemossie. Podróż zamieniła się w koszmar, na Majorce zrobiło się było zimno, ciągle padał deszcz. Dach w klasztorze przeciekał, co odbiło się na zdrowiu Fryderyka. Sand pielęgnowała go z miłością i oddaniem, gotowała i prała, dzięki niej mógł komponować.

Lata w Nohant

Samodzielną panią domu w Nohant, gdzie się wychowywała, George została mając 17 lat. Pierwszy raz do posiadłości Chopin przyjechał w 1839 r. Przez następne lata tu spędzał letnie miesiące - zwykle od maja do października lub nawet listopada. Przez resztę roku mieszkali w oddzielnych apartamentach w Paryżu. W Nohant rozkwitła miłość George i Fryderyka, tu powstały jego najważniejsze kompozycje. Ale też w Nohant uczucie wypaliło się, pojawiły się konflikty z dorastającymi dziećmi Sand. Maurycy nienawidził Chopina, ponieważ odbierał mu miłość matki i w dodatku był geniuszem, a chłopcu brakowało talentu. Solange rywalizowała o względy Fryderyka, podkochiwała się w nim. W listopadzie 1846 roku Chopin opuścił Nohant i już tam nigdy nie powrócił.

Tragiczny finał rozstania

Między kochankami zaczyna się źle dziać nie tylko z powodu problemów z dziećmi Sand. Kompozytor stał całkowicie pochłonięty muzyką, zrobił się też bardzie drażliwy. Solange na złość George nawiązała romans z rzeźbiarzem Augustem Clésingerem i wyszła za niego za mąż. W konflikcie z matką Fryderyk stanął po stronie Solange i wspomagał dziewczynę. Wreszcie doszło do jednostronnego zerwania. Po 10 latach Sand rzuciła Chopina. Latem roku 1847 nastąpiła wymiana serii pożegnalnych listów poprzedzona opublikowaniem przez Sand powieści „Lucrezia Floriani”, w której pisarka, według jego przyjaciół, ośmieszyła kochanka. Koniec związku Chopin przyjął spokojnie. Jednak pozbawiony opieki Sand, czuł się coraz gorzej. 4 marca 1848 r. spotkali się po raz ostatni, przypadkowo. Chopin zdołał jej powiedzieć, że została babcią, o czym nie wiedziała. Rok później zmarł w Paryżu. Kochanka przeżyła go o 27 lat.

Miłość bez seksu

George Sand z czułością opiekowała się kompozytorem, którego stan zdrowia stale się pogarszał. Początkowa namiętność wygasła, przeobraziła się w przyjaźń i przywiązanie. W listach pisarka żaliła się, że Chopin - „nie może przekroczyć granicy między głęboką przyjaźnią a aktem cielesnym z kobietą”. Zbliżenia były bardzo rzadkie, a podobno przez ostatnie lata wcale nie uprawiali seksu. Mimo to, byli razem. George odstawiła licznych kochanków i była mu wierna.

Seksskandal Noblistki

Małżeństwo Marii Słodowskiej - Curie zakończyło się tragicznie w 1906 r., kiedy Piotr Curie zginął pod kołami rozpędzonego powozu. Maria została sama z dwiema małymi córkami. Wkrótce ta powszechnie szanowana wdowa wdała się, w trwający rok, szalony i namiętny romans z pięć lat młodszym profesorem fizyki Paulem Langevinem. Uczony miał żonę i czworo dzieci. Maria w oczach prasy, zwłaszcza brukowej stała się osobą rozbijającą rodzinę. Jej reputacja - uczonej, matki i wdowy legła w gruzach. Langevin coraz częściej pocieszał załamaną żonę, na świat przyszło kolejne dziecko. Skłodowska, upokorzona, zagroziła mu samobójstwem. Na szczęście z miłości wyleczyła ją praca. Co ciekawe - wnuczka Marii wyszła za mąż za Michela Langevina, wnuka kochanka babki.

Happy Birthday, Mister President…

Prezydent USA John F. Kennedy, któremu ulegały wszystkie kobiety i Marylin Monroe - gwiazda kina i symbol seksu. Romans prawdopodobnie zaczął się na początku 1962 r. Schadzki odbywały się w wielu miejscach, w Beverly Hills, w Białym Domu, a nawet na pokładzie odrzutowca prezydenta. Dla niego Marilyn była kolejną zdobyczą, ona oczekiwała czegoś więcej. 19 maja 1962 r. na imprezie urodzinowej prezydenta Marilyn zaśpiewała "Happy Birthday..." tak, że jeszcze bardziej podsyciła plotki o romansie. Prawdopodobnie było to ich ostatnie spotkanie. 5 sierpnia MM znaleziono martwą we własnym łóżku. Przyczyną śmierci miało być przedawkowanie środków nasennych.

Adam i Maryla

Adam Mickiewicz był lwem salonowym, uwielbianym przez kobiety. Ale miłością jego życia była Maryla Wereszczakówna. Poznali się prawdopodobnie w 1820 roku, kiedy poeta odwiedził rodzinny dom Maryli. Rok później panna wydana została za mąż za hrabiego Wawrzyńca Puttkamera. Romans rozpoczął się już po zaślubinach Maryli. Mickiewicz oszalał z miłości. Maryla uznała, że jej małżeństwo jest pomyłką i też okazywała poecie coraz więcej namiętności. Mickiewicz twierdził, że związek nie ma przyszłości, ale nie potrafił uwolnić się od uczucia. Między kochankami często dochodziło do nieporozumień, Maryla, zażywając nadmierną dawkę laudanum, próbowała nawet popełnić samobójstwo. Ostatecznie kochankowie rozstali się po ostrej kłótni, m.in. o doktorową Kowalską, z którą Mickiewicz też miał romans.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki