Gdy trzeba walczyć o każdy oddech. Wspomóż chorych na mukowiscydozę 1 procentem swojego podatku

2017-04-12 2:00

Oddychanie jest tak naturalne, że większość z nas robi to bezwiednie. Jednak są też osoby, którym ta – wydawałoby się – automatyczna czynność, nie przychodzi tak łatwo. Chorzy na mukowiscydozę codziennie staczają trudna walkę o nabranie powietrza do płuc. Fundacja MATIO stara się wspierać ich w zmaganiach z tą nieuleczalną chorobą. My również możemy im pomóc, przekazując na rzecz fundacji 1 proc. swojego podatku.

Nie zastanawiamy się na co dzień nad oddychaniem. Są jednak tacy, którym ta, prozaiczna, wydawałoby się, naturalna czynność, nie przychodzi tak łatwo. Tabletki, rehabilitacja, zabiegi – to codzienność podopiecznych fundacji MATIO, chorych na mukowiscydozę. Codziennie walczą oni o oddech, w czym organizacja wspiera ich od 1996 roku. Wtedy to Paweł Wójtowicz postanowił pomagać dotkniętym tą najczęściej występującą chorobą rzadką.

Nie można wyleczyć mukowiscydozy. Diagnoza to wyrok, jednak z każdym rokiem pojawia się nadzieja, że może być to wyrok, którego realizacja przedłuży się w czasie. 20 lat temu, gdy powstawała Fundacja MATIO, nie słyszało się o chorych dorosłych. Dziś, dzięki rozwojowi medycyny, wczesnej diagnostyce, coraz większej świadomości społeczeństwa oraz wsparciu z jego strony, chorzy dorośli stanowią całkiem pokaźną grupę. Odkąd powstała, Fundacja MATIO stara się udowadniać, że z mukowiscydozą można żyć.

Uciążliwy kaszel, duszności, lepki śluz zalegający w oskrzelach, niedobór masy czy nadmierna męczliwość to tylko niektóre z objawów występujących u chorych. Mukowiscydoza jest jednak niewidzialną niepełnosprawnością; zazwyczaj nie jesteśmy świadomi, że przebywamy w towarzystwie osoby chorej. Może tez dlatego wciąż tak mało osób ma świadomość, czym jest mukowiscydoza i jak wielkie trudności spotykają tych, którzy żyją z nią na co dzień.

MATIO wszystkim tym potrzebom stara się wyjść naprzeciw. Od 20 lat dofinansowuje chorym leki i sprzęt, a także stara się rozpowszechniać wiedzę dotyczącą ich choroby. Robi to poprzez adresowany do rodziców i środowiska medycznego kwartalnik czy organizowanie warsztatów i spotkań edukacyjno-szkoleniowych. Część z pracujących dla MATIO ludzi wie, jak to jest stracić bliskiego, któremu mukowiscydoza skróciła życie. Dlatego też robią wszystko, by pomóc nie tylko chorym, ale także ich rodzinom. Wiedzą, że diagnoza wywraca los rodzin do góry nogami i starają się wspierać je w ułożeniu życia na nowo. Tak, by chorzy mogli żyć jak wszyscy inni, spełniać swoje marzenia i realizować pasje.

Za swoją działalność MATIO otrzymała wiele wyróżnień, m.in. Oskara Polskiej Pediatrii czy Kryształ Soli, nagrodę honorową Samorządu Województwa Małopolskiego. Tak uzasadniono przyznanie Fundacji tej statuetki w kategorii: POLITYKA SPOŁECZNA: DZIAŁANIA NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH :

Za unikalną i jedyną w swoim rodzaju działalność na rzecz ludzi dotkniętych nieuleczalną chorobą, a zwłaszcza za działania na rzecz dzieci i ich rodzin; za nieustanny wyścig z czasem, pomoc i walkę o prawa oraz miejsce w społeczeństwie ludzi chorych na mukowiscydozę, za przywracanie chorym nadziei na „godne życie".

Największą nagrodą są jednak dla pracowników MATIO podziękowania od podopiecznych, dla których chce pracować kolejne 20 i więcej lat.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki