Więzienie w Starogardzie Gdańskim usytowane jest w południowej części miasta. Teren razem z budynkami zajmuje blisko hektar powierzchni, które składają się na część północną (wybudowaną w latach 1893-1895) oraz południową, która powstała w latach 1903-1912. - Gmach posiada do dziś duże, zewnętrzne okno szczytowe (od południa) a wewnątrz – pośrodku – dwa świetliki posadzkowe. Więzienie dzieliło się na 3 oddziały odpowiadające architektonicznie piętrom, a te z kolei na jedno- lub wieloosobowe cele - czytamy na stronie internetowej służby więziennej. W czasie wojny więzienie było wykorzystywane przez hitlerowców, którzy osadzali tam Polaków i Żydów. W czasch Polski Ludowej w budynku osadzano tymczasowo aresztowanych oraz recydywistów.
- Personel Aresztu Śledczego w Starogardzie Gd. podzielony jest na działy: ochrony, penitencjarny, terapeutyczny, ewidencji, finansowy, kwatermistrzowski, służby zdrowia, kadr i spraw organizacyjnych oraz samodzielne stanowiska ds. BHP i ds. obronnych - czytamy na stronie służby więziennej.
Obecnie, więzienie w Starogardzie Gdańskim dysponuje 365 miejscami dla skazanych, z czego 62 miejsca są na oddziale terapeutycznym. Wśród osadzonych jest m.in. Leszek Pękalski, wampir z Bytowa, który trafił do więzienia w 1996 roku za zabójstwo 17-letniej Sylwii. Został skazany na 25 lat więzienia, 30 marca sąd zdecyduje, czy wampira z Bytowa obejmie tzw. ustawa o bestiach.
Czytaj: Morderca Mariusz Trynkiewicz kłamie, że się zmienił!