Generał Jaruzelski trafił do szpitala w sobotę, w Boże Narodzenie. Skarżył się na ból w klatce piersiowej i kłopoty z oddychaniem. To prawdopodobnie powikłania po grypie, na którą zapadł kilka dni temu. Stan generała jest bardzo poważny. Nie może poruszać się o własnych siłach. Leży na pododdziale kardiologicznym. Olsztyńscy lekarze dwoją się i troją, żeby ratować zdrowie byłego pierwszego sekretarza PZPR. Nikt nie chce oficjalnie mówić o rokowaniach na wyleczenie generała Jaruzelskiego.
Ksiądz u generała
Piętro, na którym leży były prezydent, wygląda jak twierdza. Na korytarzu cały czas przy drzwiach czuwa funkcjonariusz BOR. Wejście na oddział zostało zasłonięte specjalnym parawanem. Wczoraj salę, w której leży Jaruzelski, odwiedził ksiądz.
Generał zapadł na silne przeziębienie jeszcze przed świętami. Podczas wigilii, którą spędzał w swojej posiadłości na Mazurach, nagle zasłabł. Jego stan pogarszał się z godziny na godzinę. Ostatecznie w pierwszy dzień świąt trafił do olsztyńskiej polikliniki z bardzo poważnymi powikłaniami.
Jaruzelski ma zapalenie płuc
Jeszcze wczoraj rano, po pięciu dniach hospitalizacji, lekarze z polikliniki rozważali wypisanie go ze szpitala, jednak koło południa jego stan nagle się pogorszył.
Patrz też: Gen. Wojciech Jaruzelski w szpitalu, choruje na zapalenie płuc
- Informacje o stanie generała są objęte tajemnicą - mówi Tadeusz Żechowicz, ordynator oddziału wewnętrznego w olsztyńskiej poliklinice.
Jednak córka byłego prezydenta Monika Jaruzelska zdradziła w Radiu Zet, że stan ojca jest bardzo poważny. - Jest woda w płucach, niewydolność krążenia. Znajduje się w tej chwili pod opieką kardiologiczną - powiedziała Jaruzelska. - Było podejrzenie zatorowości płuc, ale jest obustronne zapalenie płuc - dodała córka generała.
Kim jest i co osiągnął Wojciech Jaruzelski
Marzec 1945
Młody podporucznik Wojciech Jaruzelski podczas II wojny światowej. W radzieckim Riazaniu skończył szkołę oficerską, później dowodził plutonem zwiadu. Walcząc w 2. Dywizji Piechoty, brał udział w zdobywaniu Warszawy.
Grudzień 1981
Pamiętne wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego w dniu wprowadzenia stanu wojennego. Stan wojenny wprowadzono w celu zlikwidowania rosnącej w siłę Solidarności i opozycji. Generał stanął w tym czasie na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. W praktyce został dyktatorem Polski.
Sierpień 1982
Przyjacielskie powitanie Wojciecha Jaruzelskiego i sekretarza generalnego KPZR Leonida Breżniewa na Krymie. Jaruzelski był często i chętnie podejmowany przez radzieckich przywódców. Doczekał się wielu odznaczeń ZSRR - m.in. Orderu Lenina, Rewolucji Październikowej czy Medalu Za Zdobycie Berlina.
Maj 2001
Gen. Wojciech Jaruzelski w warszawskim sądzie podczas rozpoczynającego się procesu w sprawie masakry robotników w grudniu 1970 r. Zarzuca mu się "ciche przyzwolenie" na użycie ostrej amunicji, sam jednak odpiera zarzuty twierdząc, że decyzję o strzelaniu do robotników podjęło Biuro Polityczne KC PZPR.
Listopad 2010
Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Pałacu Prezydenckim, na które Bronisław Komorowski (58 l.) zaprosił wszystkich byłych prezydentów oraz premierów. Zaproszenie wywołało oburzenie opozycji, która zarzuciła prezydentowi, że nie uszanował ofiar komunistycznych represji.