Jednym z najprostszych ćwiczeń dla naszego mózgu jest czytanie. Nie oglądanie telewizji, granie na komputerze, ale właśnie sięgnięcie po książkę uczy myślenia.
Nauczą wysławiania się
Czytanie, co oczywiste, pobudza także wyobraźnię i rozwija naszą umiejętność wysławiania się. Dzięki czytaniu poznajemy i używamy większej liczby słów. Tych, którzy nie czytają, bardzo łatwo poznać. Zdradzają się częstym używaniem zwrotów typu: "No wiesz, o co mi chodzi", "No. tego.". Zacinają się, stękają, zastępują słowa gestami lub imitują dźwięki. Używają nic nieznaczących słów - wytrychów "fajny", "super", "mega", bo nie potrafią inaczej opisać i ocenić tego, o co im chodzi. Czytanie w końcu wyrabia cierpliwość. Dlatego warto podsuwać dziecku książki i zachęcać je do czytania.
Graj w mądre gry
Rozwijające są także mądre gry, zwłaszcza te, w które dzieci grają z rówieśnikami albo z rodzicami. Gry rozwijają pamięć, logiczne myślenie, uczą przewidywania i współzawodnictwa. Uczą przez zabawę i pozwalają wspólnie spędzać czas.
Gry komputerowe także nie są samym złem. Mogą być rozwijające i edukacyjne. Ważne, by je dobrze dobrać i nie spędzać przed komputerem zbyt wiele czasu.