Robiąc porządki na grobach, warto sprawdzić, czy nie mija termin opłaty za miejsca pochówku. Bez niej nawet zadbany grób może zostać zlikwidowany.
Pamiętaj, że prawo do grobu nie jest prawem jego własności. Przysługuje ono właścicielowi gruntu cmentarnego. Ty podpisując umowę cywilnoprawną z zarządem cmentarza, dzierżawisz miejsce na określony w umowie czas.
Jakie opłaty
Utrzymanie cmentarzy komunalnych i zarządzanie nimi leży w gestii wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, na których terenie jest cmentarz. Natomiast na cmentarzach wyznaniowych obowiązki te należą do związków wyznaniowych.
Zasady opłat za miejsce na cmentarzu i ich wysokość określa zarządca cmentarza - rada gminy, miasta albo związek wyznaniowy (proboszcz i parafialna rada ekonomiczna). Opłaty te mogą być pobierane regularnie lub przy okazji chowania kolejnej osoby. Cena zależy od miasta czy gminy, lokalizacji na cmentarzu, jak też rodzaju i wielkości grobu czy okresu, na jaki miejsce jest udostępnione.
Za grób trzeba płacić
Nie wystarczy się grobem opiekować, trzeba też za niego płacić. Mało osób jednak o tym pamięta. Opłata to tzw. przedłużenie dzierżawy miejsc pochówku na kolejne 20 lat. Dotyczy ona grobu ziemnego, czyli takiego, w którym trumna spoczywa w ziemi i jest przysypana ziemią, a także grobu murowanego na jedną trumnę (nawet jeśli w środku są urny). Konieczność opłacania miejsca pod groby wynika z ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Zgodnie z ustawą, grób nie może być użyty do ponownego chowania przed upływem 20 lat. Po tym czasie, jeśli chcesz nadal go utrzymywać, musisz ponownie opłacić miejsce na kolejnych 20 lat. Jest to tzw. opłata prolongacyjna.
Jeżeli nie uiściłeś tej opłaty, grób trafia na listę do likwidacji, a bliscy zmarłego tracą do tego miejsca wszelkie prawa.
Warto pamiętać, że powyższe ustalenia nie dotyczą grobów murowanych przeznaczonych do chowania zwłok więcej niż jednej osoby.
Uwaga! Jeśli minęło już 20 lat od pochówku, możesz wpłacić pieniądze w biurze cmentarza lub przelać je na podane konto. Dokonując wpłaty, należy podać imię i nazwisko osoby zmarłej oraz datę jej śmierci. Od zarządcy cmentarza otrzymasz fakturę. Warto ją przechowywać przez 20 lat.
Likwidacja grobu
W przypadku niewniesienia opłaty na następne 20 lat, grób może być zlikwidowany (zgodnie z ustawą z 31 stycznia 1959 r., art. 7 ust. 2), ale nie od razu. Przy grobach, za które opłaty nie zostały przedłużone, wystawiane są tabliczki z napisem "Grób do likwidacji". Informacja musi być umieszczona przez co najmniej 3 miesiące. Często takie adnotacje znajdują się też na tablicy w biurze cmentarza. Najczęściej tego typu informacje wywiesza się przed 1 listopada.
Opłaty cmentarne są przekazywane na:
- zapłatę za wywóz śmieci,
- porządkowanie cmentarza,
- pielęgnację drzew i zieleni, ewentualnie wycinkę, gdy zaistnieje potrzeba,
- wynajem toalet na uroczystości,
- remonty i inwestycje na cmentarzu,
- podatki i inne opłaty.