Dzień górnika, czyli Barbórka, to tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu świętej Barbary z Nikomedii. Św. Nikodemia to patronka dobrej śmierci i trudnej prac. Barbórkę obchodzą również geolodzy. Barbórka rozpoczyna się poranną uroczystą mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Następnie górnicza orkiestra zagra hymn.
W Polsce największą grupę górników (około 100 tysięcy) stanowią pracownicy kopalń węgla kamiennego. Regionem, który najbardziej kojarzy się z przemysłem górniczym jest Górny Śląsk. Tam obchody Barbórki trwają już od kilku dni. W kościołach lub cechowniach kopalń odbywają się msze w intencji górników. Z okazji Barbórki podczas okolicznościowych akademii wręczane są odznaczenia, spotykają się jubilaci i emeryci górniczy. Związki zawodowe organizują biesiady piwne.
Skromne obchody ze względu na złą sytuację ekonomiczną
W tym roku spodziewane są skromne obchody tego święta. - Organizujemy oficjalne spotkanie barbórkowe, ale ze względu na trudną sytuację firmy zrezygnowaliśmy z reprezentacyjnych wnętrz teatru czy filharmonii. Zarząd spotka się z górnikami i zaproszonymi gośćmi w jednym z naszych oddziałów – kopalni Ziemowit w Lędzinach – powiedział dyrektor biura komunikacji korporacyjnej Kompanii Węglowej Tomasz Zięba w rozmowie z Onetem. Spółka chyli się ku upadłości.
Zobacz też: Bogdan Lenza, kolejny górnik z kopalni Mysłowice-Wesoła NIE ŻYJE!