Górnośląsko-metropolitalny rower dalekiego zasięgu

i

Autor: Andrzej Bęben

Górnośląsko-metropolitalny rower dalekiego zasięgu

2019-03-12 17:11

Ten pomysł trzeba pochwalić. Oby tylko dało się go wprowadzić w życie. W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolia pożyczając rower miejski, na przykład, w Katowicach, będzie nim można jechać do innego miasta GZM. I tam go zostawić. Związek pokryje koszt przewozu roweru do miejsca wypożyczenia.

W niektórych miastach GZM (np. w Gliwicach) już ruszyły wypożyczalnie rowerów miejskich. W innych (np. w Sosnowcu) sezon rozpoczyna się od 1 kwietnia. GZM chce, aby taki zintegrowany, metropolitarny system wynajmu rowerów ruszył pierwszego dnia kwietnia. Sprawa jest o tyle ułatwiona, że w miastach członkowskich GZM rowerami zawiaduje Nextbike Polska, największy spośród kilku działających w Polsce operatorów. – Umowa, którą zawarliśmy z firmą Nextbike, pozwoli relokować pojazdy pomiędzy różnymi miastami. Co ważne, gminy nie poniosą w związku z tym dodatkowych wydatków, ponieważ to Metropolia pokryje koszty przemieszczenia każdego roweru między miastami – informuje Marcin Dworak, metropolitalny oficer rowerowy.

Z miasta do miasta będzie można jeździć tylko rowerami standardowymi. Pozostałymi – towarowymi lub przystosowanymi do przewozu dzieci – wyłącznie po terenie gminy, w której pojazd wypożyczono. GZM nie może narzuć rozwiązania gminom. To one zdecydują, czy przystąpią do zintegrowanego systemu. By tak się stało muszą zmienić regulaminy wypożyczeń, umowy z operatorem itd. Najpewniej sezon 2018/2019 jest ostatnim, w którym wypożyczalnie ruszyły jedne wcześniej, inne później. Następny sezon wypożyczalnie rowerów miejskich mają być otwarte w tym samym terminie. W GZM jest 26 miast, 13 gmin wiejskich i 2 wiejsko-miejskie. Zajmują one ponad 2,6 tys. km kw. Żyje w nich 2,27 mln mieszkańców. Z Tarnowskich Gór do Sosnowca wiedzie ścieżka rowerowa o długości 43 km. Oba miasta prowadzą wypożyczalnie rowerów miejskich.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki