Głosowanie we wspólnocie

2009-09-28 7:00

We wspólnocie mieszkaniowej decyzje dotyczące zarządu nieruchomością podejmują członkowie tej wspólnoty. Mogą wydawać te decyzje, podejmując uchwały na zebraniu właścicieli i głosując w trybie głosowania uzupełniającego (zbieranie głosów przez zarząd).

Aby konkretna uchwała została podjęta, musi się za nią opowiedzieć większość właścicieli lokali w danej nieruchomości (a nie większość właścicieli obecnych na zebraniu). Dlatego do podjęcia uchwały często konieczne jest indywidualne zbieranie głosów. Chyba że osoby obecne na zebraniu, które opowiedziały się za podjęciem uchwały, stanowią większość właścicieli lokali we wspólnocie. Liczbę oddanych głosów oblicza się na podstawie wielkości udziałów poszczególnych głosujących - wtedy "siła głosu" zależy od wielkości udziału we wspólnej nieruchomości, lub według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos.

Oddalenie pozwu o rozwód

Chcąc, aby sąd oddalił pozew o rozwód, trzeba wykazać przed sądem, że nie nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Czyli że pomiędzy małżonkami nie ustały więzi duchowe, fizyczne i gospodarcze.

Nawet jeśli taki rozkład nastąpił, można wykazać, że mimo to zaistniały okoliczności, które powodują, że sąd oddali pozew. Rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli:

* w wyniku rozwodu ucierpiałoby dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków,

* orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego,

* rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia (w tym wypadku rozwód można orzec, jeśli drugi z małżonków wyraża na niego zgodę lub jeśli odmowa tej zgody jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają