Moja Mała Ojczyzna: Głosuj na swoich! Oddaj głos na jednego z lokalnych kandydatów

2014-09-25 17:55

Zamiast narzekać na brak zmian i nowych inwestycji w twojej okolicy, weź sprawy w swoje ręce i idź na wybory samorządowe. W ten sposób dasz mandat zaufania tym, którzy się sprawdzili lub szansę nowej ekipie.

W wyborach samorządowych, które odbędą się 16 listopada w całej Polsce, zostanie wybranych blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Ty też możesz skorzystać z prawa głosu i spełnić swój obywatelski obowiązek.

Nieobecni nie mają głosu

Złośliwi mawiają, że narzekanie i politykowanie w zaciszu własnego domu, przed telewizorem, to nasz sport narodowy. Prawdą jest, że Polacy bardzo interesują się polityką - zarówno tą wielką, jak i lokalną, w gminach czy dzielnicach. Warto jednak pamiętać, że zaczyna się ona w dniu wyborów, zaś nie idąc do urn, sami pozbawiamy się możliwości decydowania o tym, jak będzie wyglądało życie w naszej okolicy. Jeśli nie pójdziesz na wybory, to nie tylko nie będziesz miał prawa krytykować zmian lub ich braku, ale dobrowolnie zrezygnujesz z wpływu na swoją przyszłość. Na wybory iść trzeba, żeby ludzie, którzy nie spełnili twoich oczekiwań, nigdy więcej nie znaleźli się w samorządzie, zaś ci, którzy wykazali się pracowitością i skutecznością, zostali na kolejną kadencję.

Cała Polska głosuje

W sierpniu prawie dwie trzecie Polaków (około 65 proc.) deklarowało w badaniach CBOS, że w wyborach samorządowych woleliby poprzeć lokalnych działaczy niezwiązanych z żadną partią polityczną. Ale 16 listopada ważniejsze raczej będą osiągnięcia kandydatów, którzy walczą o powtórny wybór, i programy prezentowane przez nowych kandydatów, niż legitymacje partyjne.

Głosy większości zadecydują bowiem, kto zasiądzie w radach, kto zostanie burmistrzem czy prezydentem miasta. Jednak pamiętaj o tym, że na większość składają się pojedyncze głosy - w tym twój.

W Warszawie mieszkańcy zadecydują o tym, kto zostanie prezydentem stolicy (jeżeli żaden z kandydatów nie dostanie wymaganej większości głosów, to dwa tygodnie później zostaną przeprowadzone kolejne wybory). Burmistrzowie zostaną zaś wyłonieni przez radnych w dzielnicach.

Zobacz też: Moja Mała Ojczyzna: Nowe podstawówki i przedszkola na Białołęce

Wciąż nie wiesz, na kogo głosować? Jeśli dobrze się rozejrzysz, to z pewnością znajdziesz potrzebne informacje. Niemal każdy z kandydatów biorących udział w wyborach (na różnych szczeblach) prowadzi kampanię wyborczą. Nie unikaj więc spotkań z nimi, czytaj ulotki, odwiedzaj strony internetowe i rozmawiaj ze znajomymi. Poświęć chwilę i zapoznaj się z programami wyborczymi kandydatów, żeby wiedzieć, jaki mają pomysł na twoją okolicę.

Wybory inne niż wszystkie

Tegoroczne wybory samorządowe będą się nieco różniły od dotychczasowych. Po raz pierwszy bowiem wybory do rad gmin (oprócz miast na prawach powiatu) odbędą się w jednomandatowych okręgach wyborczych. Oznacza to, że w każdym okręgu będzie do zdobycia tylko jeden mandat, a otrzyma go kandydat, który zdobędzie najwięcej głosów. W wyborach samorządowych wyborcy w większości gmin będą mogli oddać w sumie aż cztery głosy - do gminy, powiatu i województwa oraz jeden przy wyborze wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Jednak jeśli głosujesz w Warszawie albo mieście na prawie powiatu, to twoje głosowanie będzie przebiegać nieco inaczej. Mieszkańcy miast na prawach powiatu oddają głosy na radnych miasta, sejmiku województwa oraz prezydenta miasta, warszawiacy zaś wybiorą radnych miasta, dzielnic i sejmiku województwa oraz prezydenta miasta.

Zobacz też: Moja Mała Ojczyzna: Budżet partycypacyjny - krok w stronę społeczeństwa samorządowego

Co może samorząd i czym się zajmuje

dba o stan techniczny podległych mu dróg, zajmuje się oświatą na wszystkich szczeblach - szkoły podstawowe, gimnazja i licea, ma pod opieką przychodnie i poradnie, szpitale rejonowe, dba o dostępność lekarzy rodzinnych, zapewnia pomoc socjalną swoim mieszkańcom, zasiłki i dożywianie dzieci w szkołach, walczy z bezrobociem poprzez powiatowe urzędy pracy, finansuje biblioteki, muzea, domy kultury, teatry, stadiony i boiska, dba o porządek i zieleń, ale też bezpieczeństwo i spokój, ustala podatki dla przedsiębiorców, dyktuje ceny biletów komunikacji miejskiej.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki