sanok fundusze

i

Autor: materiały prasowe

Wypady z tradycją w tle

Gratka dla miłośników historii

2024-06-13 11:44 Materiał sponsorowany

Wiele regionów w Polsce ma swoje unikalne tradycje, legendy, zwyczaje, kuchnię. Można nie tylko zwiedzać i smakować, ale także świetnie się bawić. Sporo tu atrakcji dla małych i tych całkiem dużych. Wiele z nich powstało dzięki wsparciu Funduszy Europejskich. Oto tylko kilka z nich.

Galicyjski Rynek w skansenie w Sanoku 

Sanocki skansen to piękna atrakcja woj. świętokrzyskiego. To galicyjskie miasteczko z przełomu XIXi XX w. Można tu zobaczyć wyłożony kamieniami czworokątny Galicyjski Rynek ze studnią oraz figurą św. Floriana przed remizą, otoczony domami mieszkalnymi, warsztatami rzemieślniczymi, sklepikami, zakładami usługowymi oraz innymi obiektami, które tworzyły pejzaż wielokulturowych kresowych miasteczek.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i jego liczne imprezy

W skansenie (Park Etnograficzny) można zobaczyć zabudowania typowej mazowieckiej wsi z przełomu XIX i XX wieku. Powstało tu także Centrum Kulturalno-Rekreacyjne, które łączy aktywny wypoczynek z promocją dziedzictwa kulturowego. Powstało dzięki wsparciu z funduszy europejskich. Muzeum organizuje liczne imprezy m.in.: 

Niedziela w skansenie 

W niedziele i święta od maja do końca września, od 10.00- 18.00 można zobaczyć, jak żyli i pracowali ludzie mieszkający w dawnej wsi. Są też dawne gry i zabawy wiejskie oraz przejażdżki bryczką.

MAZOpiknik, 29 czerwca 

Rodzinny piknik plenerowy. Wystawcy zaprezentują bogatą ofertę. Będą też atrakcje dla dzieci, a wieczorem koncert.

Miodobranie, 7 lipca

Impreza ma na celu przybliżenie czynności związanych z pozyskiwaniem miodu i przybliża pszczele produkty.

Żniwa w skansenie, 4 sierpnia

Można nie tylko zobaczyć dawne zwyczaje i prace związane z okresem żniwnym, ale także spróbować w nich swoich sił z kosą czy sierpem w ręku.

skansen fundusze

i

Autor: materiały prasowe

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi 

Siedziba główna muzeum (to kilka placówek, nie tylko w Łodzi) znajduje się przy ul. Gdańskiej 13. Mieści się dawnym budynku więziennym zbudowanym w latach 1883–1885, przy ówczesnej ul. Długiej (dziś Gdańska). Carskie więzienie przeznaczone było przede wszystkim dla więźniów politycznych – m.in. działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej i innych ruchów niepodległościowych. Na obecnym dziedzińcu zewnętrznym ustawiona wówczas była szubienica, na której wielu naszych rodaków straciło życie.

fundusze europejskie

i

Autor: materiały prasowe

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki