Grypa i jej powikłania

i

Autor: Shutterstock

Grypa i jej powikłania

2021-10-18 0:00

Grypa, niejednokrotnie mylona z przeziębieniem, jest często przez nas lekceważona. Choroba ta osłabia nie tylko nasz organizm, ale też usypia naszą czujność. Głównie kojarzona jest z gorączką i kaszlem, natomiast może nieść za sobą dalsze, dużo poważniejsze konsekwencje dla zdrowia. W rzeczywistości ta ostra choroba wirusowa każdego roku dotyka milinów Polaków, wielokrotnie doprowadzając do ciężkich powikłań pochorobowych. Coroczne szczepienia przeciw grypie są łatwym, bezpiecznym, szybkim, a co najważniejsze najskuteczniejszym sposobem na uchronienie siebie i swoich bliskich przed wirusem.

Grypa to groźniejsza choroba, niż wydaje się większości Polaków. Nie powinniśmy mylić jej z łagodną chorobą, jaką jest przeziębienie. Obecnie skupiamy się głównie na zagrożeniach związanych z COVID-19 zapominając, że grypa w czasie pandemii nie zniknęła i wciąż może powodować poważne problemy zdrowotne, doprowadzając nawet do zgonu. Mimo możliwych powikłań, jak wynika z danych NIZP-PZH, w ciągu ostatnich kilku lat szczepiło się zaledwie kilka procent Polaków.  Chorując na grypę możemy spodziewać się objawów takich jak: bardzo wysoka gorączka, suchy, męczący kaszel, ból w klatce piersiowej, duszności, silne bóle głowy i mięśni, dreszcze i długotrwałe, nasilone osłabienie. Choroba zazwyczaj ustępuje samoistnie po ok. 7 dniach. W tym czasie podaje się leki zwalczające objawy choroby.

Jakie mogą być powikłania grypy?

Jeśli mimo leczenia objawy grypy utrzymują się, nasilają lub pojawiają się dodatkowe dolegliwości, oznacza to, że mogło dojść do powikłań pogrypowych. Najczęściej dają one o sobie znać w 1. i 2. tygodniu choroby. Na powikłania najbardziej narażone są osoby z grup ryzykadzieci, seniorzy, osoby przewlekle chore, cierpiące na choroby układu krążenia, płuc lub cukrzycę i kobiety w ciąży. To, czy jest się w grupie ryzyka można sprawdzić też wypełniając dostępny online testWśród powikłań grypy, których ryzyka nie powinniśmy lekceważyć, wymienia się:

  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • zapalenie zatok,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie oskrzeli,
  • zapalenie płuc,
  • zapalenie opon mózgowych i inne powikłania neurologiczne.

Jak uniknąć powikłań po grypie?

Powikłania mogą przytrafić się każdemu. Aby zminimalizować ryzyko ich pojawienia się, trzeba przede wszystkim pamiętać, że grypa to nie przeziębienie. Jeśli więc lekarz daje nam zwolnienie i każe leżeć w łóżku, to trzeba tego zalecenia przestrzegać. Chorzy nie powinni wychodzić z domu, gdyż „przeziębiona grypa” drastycznie zwiększa ryzyko powikłań. Chorym zaleca się przyjmowanie dużej ilości płynów i odpoczynek. Warto też sięgnąć po domowe sposoby: wygrzanie się pod kołdrą, gorący rosół, ciepłe napoje np. herbata z czarnego bzu, lipy, maliny, które nie tylko łagodzą dolegliwości, ale także zapobiegają odwodnieniu organizmu i pomagają rozrzedzić wydzielinę gromadzącą się w oskrzelach. Można też wspierać się lekami łagodzącymi objawy grypy. Należy pamiętać, że leki dostępne bez recepty łagodzą tylko objawy, natomiast leki na receptę, które zwalczają wirusy grypy, może nam przepisać wyłącznie lekarz. Aby leczenie takie było skuteczne musi być rozpoczęte nie później, niż 36 godzin od wystąpienia objawów. Opisane powyżej  metody mają wspierać organizm w walce z chorobą. Jeśli jednak po 1-2 tygodniach objawy nie ustępują, lub, co gorsza, nasilają się, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem, gdyż mogło dojść do powikłań pogrypowych.

Komu przysługuje refundacja szczepionek przeciwko grypie?

W tym sezonie grypowym (2021/2022) zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 sierpnia 2021 r. bezpłatne szczepionki przeciw grypie przysługują wybranym grupom zawodowym, mającym częsty kontakt z ludźmi (m.in. pracownikom służby zdrowia, funkcjonariuszom państwowym i nauczycielom). Z bezpłatnych szczepień przeciw grypie mogą skorzystać również kobiety w ciąży i seniorzy powyżej 75 roku życia. 50% refundacji przysługuje zaś osobom w wieku 65+, dzieciom między 24 a 60 miesiącem życia oraz pacjentom w wieku 18 – 65 cierpiącym na niektóre choroby przewlekłe.  Najlepiej jest zaszczepić się możliwie szybko – we wrześniu lub październiku. Jeśli jednak z jakichś powodów nie mamy możliwości zrobienia tego w tym czasie, zaszczepić się wciąż warto nawet do końca roku, gdyż i tak odniesiemy korzyści ze szczepienia. Najważniejsze jest, by zdążyć zbudować odporność przed szczytem zachorowań, który w naszym kraju przypada na okres między styczniem a marcem.

Więcej na temat grypy można dowiedzieć się na stronie: szczepieniaprzeciwgrypie.pl.

Grypa i COVID-19 – co nas czeka w tym sezonie grypowym?

i

Autor: Materiały Promocyjne Link: https://szczepieniaprzeciwgrypie.pl/start

Opracowano na podstawie:

  1. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-zakazne/powiklania-po-grypie - ostatni dostęp: 31.08.2021
  2. https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,nie-lekcewaz-grypy,artykul,1632953.html - ostatni dostęp: 31.08.2021
  3. https://portal.abczdrowie.pl/nieleczona-grypa-czym-to-grozi - ostatni dostęp: 31.08.2021
  4. https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/jaki-jest-poziom-zaszczepienia-przeciw-grypie-w-polsce/ - ostatni dostęp: 31.08.2021
  5. https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/komu-przysluguje-bezplatna-lub-refundowana-szczepionka-przeciw-grypie/ - ostatni dostęp: 13.10.2021

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki